Στην Α2 τα κορίτσια του συλλόγου Δρομέων!

Η γυναικεία ομάδα του Συλλόγου Δρομέων κατάφερε φέτος να κατακτήσει το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ως αήττητη, σε μια άκρως ικανοποιητική χρονιά. Η συμμετοχή στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία, δεν μπορούσαν παρά να αποτελούν μια μεγάλη αγωνιστική πρόκληση για τις παίκτριες και τους ανθρώπους της Αρκαδικής ομάδας, κι αυτό γιατί η αποστολή της ομάδας της Τρίπολης ταξίδεψε στην Αθήνα και στους αγώνες του ΜΕΤΣ με στόχο την κατάκτηση όσο το δυνατόν περισσότερων θετικών αποτελεσμάτων!

Το απόγευμα της Πέμπτης ήρθε η επικράτηση επί των Δαναών Άργους, ενώ το απόγευμα ήρθε η νίκη και επί του φαβορί του ομίλου Αρκαδίου ΟΚΑ Ρεθύμνου με 26-30. Η ομάδα της Τρίπολης απέδειξε ότι όταν βρεθεί σε καλή μέρα στην άμυνα, δεν χάνει από καμία ομάδα! Αυτό επιβεβαιώθηκε και την Παρασκευή με την ομάδα της Τρίπολης να κατακτά το εισιτήριο ανόδου στην Α2 Εθνική κατηγορία, ανεξάρτητα από το τι θα κάνει στο ματς του Σαββάτου επί της ομάδας του Βούρειου ΑΟΛ Χίου!

Η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων όπως και στο παιχνίδι με τους Δαναούς Άργους έτσι και επί του Αρκαδίου Ρεθύμνου στηρίχθηκε στην άμυνα της. Γνωρίζοντας ότι η αντίπαλη ομάδα είναι αρκετά νεανική και πιο γυμνασμένη σε επίπεδο φυσικής κατάστασης έδωσε έμφαση στον έλεγχο του ρυθμού με αργό τέμπο και άμυνα. Παράλληλα στο ξεκίνημα με τη βοήθεια της Μπαρουξή που έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα η ομάδα της Τρίπολης πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ για το 7-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με το ρυθμό να ελέγχεται και στη συνέχεια από την ομάδα της Τρίπολης και με τις λύσεις από την περιφέρεια με διαδοχικά τρίποντα απέναντι στην άμυνα ζώνης του Αρκαδίου από τις Νασιοπούλου και Κωτσιοπούλου, το προβάδισμα δεν χάθηκε ούτε στη συνέχεια με το 16-21 να αποτελεί το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων μπήκε με ψυχή και πάθος στο παρκέ και οι παίκτριες του Νίκου Πολυζωγόπουλου, έπαιξε απίστευτη άμυνα, κρατώντας για μια ολόκληρη περίοδο την ομάδα του Ρεθύμνου χωρίς πόντο στο ματς για το 16-24 της τέταρτης περιόδου! Στην τέταρτη περίοδο πλέον με το μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα να ανήκει στην ομάδα της Τρίπολης και την ομάδα της Κρήτης να επηρεάζεται σημαντικά στο κομμάτι του σκοραρίσματος, δεν ήταν δυνατό να χαθεί η νίκη. Αν και οι αθλήτριες του κ. Πλευράκη πίεσαν στο τέλος και μείωσαν τη διαφορά, δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, με τα κορίτσια του Συλλόγου Δρομέων να θριαμβεύουν κερδίζοντας με 26-30!

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΜΕΤΣ Α’.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γρίβα, Μαγκούνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-11 (Α’), 16-21 (Β’), 16-24 (Γ’), 26-30 (Δ’).

ΑΡΚΑΔΙ ΟΚΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κ. Πλευράκης): Ρήγα, Μούκα 9(1), Κουλούρη 8, Μιχελιδάκη 4, Παναγιωτάκη, Μαρκοπούλου, Παναρετάκη 5(1).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Νίκος Πολυζωγόπουλος, Βασίλης Δελής): Στασινού 2, Μπαρουξή 14, Αλεξοπούλου, Νασιοπούλου 6(2), Κωτσιοπούλου 3(1), Τζανή 5.

Προηγούμενο άρθρο3η κατασκηνωτική περίοδος, 3-11 Ιουλίου: Τα ονόματα των παιδιών
Επόμενο άρθροΠαίκτης του Αστέρα για τρία χρόνια ο Τσουκαλάς! (vid)