Στις καθυστερήσεις ο Παναρκαδικός 2-1 τον Αιολικό!

Στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής που συνεχίστηκε κανονικά το Σαββατοκύριακο η ομάδα του Παναρκαδικού υποδεχόταν στο τελευταίο εντός έδρας ματς της χρονιάς την ιδιαίτερα δυνατή ομάδα του Αιολικού. Στόχος για τους πράσινους ακόμη μια νίκη που στην προκειμένη περίπτωση θα σήμαινε και εξασφάλισης μιας θέσης στην πρώτη τριάδα του φετινού τρίτου ομίλου.

Εκ του αποτελέσματος η ομάδα της Τρίπολης παρουσιάστηκε ανταγωνιστική, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αποδείχθηκε καλύτερη σε μεγάλα διαστήματα της αναμέτρησης. Σ’ αυτά τα χρονικά σημεία οι «γηπεδούχοι» αποδείχθηκαν πιο ουσιαστικοί στην τελική προσπάθεια και χάρη σε γκολ του Τέλη Σαλαπάτα στις καθυστερήσεις ήρθε η νίκη με σκορ 2-1 επί της ομάδας της Μυτιλήνης.

Το παιχνίδι είναι γεγονός ότι ξεκίνησε λίγο καλύτερα για τον Παναρκαδικό αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε «μονομαχίες» στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Προς το φινάλε ωστόσο του πρώτου μέρους με τον Παναρκαδικό να ψάχνει γενικότερα το γκολ, οι «πράσινοι» ευτύχησαν να προηγηθούν. Ήταν το 41ο λεπτό με τον Μέλλο από πολύ καλή θέση να σκοράρει για το 1-0.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» δεν εφησύχασαν και προσπάθησαν να βρουν τρόπο και για δεύτερο γκολ. Αν και συνολικά οι «φιλοξενούμενοι» πέρα από μια φάση στο 5ο λεπτό δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί, μια κόντρα της μπάλας σε χέρι παίκτη του Παναρκαδικού, επέφερε το πέναλτι για τον Αιολικό που εκτέλεση εύστοχα ο Κέρη για το 1-1. Ο Παναρκαδικός δεν παράτησε το ματς, επέμεινε στο φινάλε και ύστερα από μια ωραία σέντρα στις καθυστερήσεις ο Τέλης Σαλαπάτας με το κεφάλι έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1!

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Γεωργακόπουλος, Πετρόπουλος, Γογωνάς, Καστριτσέας, Ζαχαράκης, Μπίσσιας (56΄Αρώνης), Μέλλος (71’ Σταθουλόπουλος), Αρδάμης, Γαρυφαλλόπουλος (60’ Σαλαπάτας Τελ.), Π. Σαλαπάτας, Κώτσιρας.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Ζαχαρής, Κλάδης, Καλαγκάνης, Σαλταμάρας, Βαγγέλης (81’ Μπρακούλια), Κριπιντίρης (77’ Σαμπάνης), Τσιλιγκίρης, Μίχος, Αθανασόπουλος, Κέρη, Κρητικός (46’ Μανουσάκης).

Προηγούμενο άρθροΠρωταθλήτρια Αρκαδίας η Δόξα Μεγαλόπολης!
Επόμενο άρθροΦεύγουν επτά παίκτες από τον Αστέρα!