Στο φινάλε το ουσιαστικό πλήγμα στην Τούμπα για τον Αστέρα

ΦΩΤΟ: asterastripolis.gr

Μέρα Κυπέλλου Ελλάδος αποτελούσε η σημερινή με τη διεξαγωγή των δύο πρώτων αγώνων της ημιτελικής φάσης και ο Αστέρας Τρίπολης καλούνταν να φιλοξενηθεί από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Ένα παιχνίδι με μεγάλο κίνητρο και για τις δύο ομάδες που ήθελαν να κάνουν βήμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου. Το απόγευμα της Τετάρτης ο ΠΑΟΚ τελικά αναδείχθηκε νικητής με σκορ 2-0 και έκανε ουσιαστικό πλέον βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το σαφές προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ ωστόσο ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από μαρκάρισμα του Ιγκλέσιας που του απέφερε τη δεύτερη κίτρινη και αποβολή από το παιχνίδι και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το κανονικό αυτή τη φορά γκολ του Μάτος για το 2-0, με το φινάλε να αποδεικνύεται «καταστροφικό» για τον Αστέρα.

Μέχρι το συγκεκριμένο φινάλε του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ στο α’ ημίχρονο ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το ματς και σχετικά γρήγορα χωρίς ωστόσο να απειλήσει ουσιαστικά στο ματς, άνοιξε το σκορ από ωραία ενέργεια του Μάτος με διαγώνιο σουτ. Ωστόσο στη συγκεκριμένη φάση του 17ου λεπτού ο Μάτος ξεκίνησε την προσπάθεια του από αντικανονική θέση οφ-σάιντ.

Ο Αστέρας παρ’ όλα αυτά δεν πτοήθηκε και με ηρεμία και υπομονή προσπάθησε στη συνέχεια και στην επανάληψη να αντιδράσει με κάποιο γκολ. Μετά το 70’ η πίεση του Αστέρα ήταν ακόμη μεγαλύτερη και στα τελευταία λεπτά αν ήταν λίγο πιο ουσιαστικοί οι παίκτες του κ. Παράσχου στο τελείωμα των φάσεων θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει. Αντ’ αυτού ήρθε τελικά το πολύ κακό φινάλε που «εκτροχιάζει» τον Αστέρα από το δρόμο πρόκρισης στον μεγάλο τελικό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης).

ΒΟΗΘΟΙ: Χρήστος Τζιώρτζιος (Θράκης), Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 17’ Μάτος, 90’+5’ Μάτος.