Στο «μηδέν» Ξάνθη και Αστέρας

Ισόπαλος, χωρίς σκορ, αναδείχθηκε ο ΑΣΤΕΡΑΣ κόντρα στην Ξάνθη για την 22η αγωνιστική της Super League.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ πίεσε από το πρώτο λεπτό, δεν επέτρεψε στην Ξάνθη να προκαλέσει επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του και έψαξε τους τρόπους για να απειλήσει. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας είχε καλές ευκαιρίες με σουτ των Mucam και Mazza, όμως το γκολ δεν ήρθε.

Παρόμοιο παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος με τον ΑΣΤΕΡΑ να έχει καλή κυκλοφορία και να φτάνει κοντά στο 0-1 σε σουτ του Kitoko και προβολή του Ζησόπουλου. H σταθερότητα του Γιώργου Μπαντή και η καλή αμυντική λειτουργία κράτησαν το μηδέν με τον ΑΣΤΕΡΑ να φτάνει τις 10 τελικές προσπάθειες και να επιστρέφει με το βαθμό της ισοπαλίας στην Τρίπολη.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
Ξάνθη: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Λισγάρας, Καρυπίδης, Μπαξεβανίδης, Βασιλακάκης, Lucero, Ορφανίδης (Παπαστεριανός 56′), Nieto (Cristopher 74′), Soltani, Σκούρτης (Καπετάνος 66′).

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπάντης, Kitoko, Ζησόπουλος, Alloco, Γιαννούλης, Dudu (Sankare 77′), Hamdani, Mazza (Ιωαννίδης 72′), Mucam, Bertoglio (Lluy 88′), Γιάννου.

asterastripolis.gr

Διαβάστε το ρεπορτάζ του Φώτη Αλεξόπουλου:

Χωρίς δημιουργία κλασικών στιγμών περιορίστηκε στο ισόπαλο 0-0 ο Αστέρας στην Ξάνθη

Ακόμη ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι και πολύ κρίσιμο από βαθμολογικής άποψης καλούνταν να δώσει ο Αστέρας Τρίπολης μακριά από την έδρα του. Συγκεκριμένα σε μια δύσκολη έδρα η ομάδα της Τρίπολης καλούνταν να αντιμετωπίσει την Ξάνθη, διεκδικώντας το θετικό αποτέλεσμα που θα την κρατήσει για τα καλά στο παιχνίδι της διεκδίκησης μιας θέσης στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος. Με τη λογική ότι οι «κυανοκίτρινοι» δεν έχουν περιθώρια για άλλες βαθμολογικές απώλειες, η νίκη αποτελεί το βασικό αποτέλεσμα που θέλουν να κατακτήσουν στα «Πηγάδια» τη στιγμή που και οι «γηπεδούχοι» θα ήθελαν να αποσπάσουν θετικό αποτέλεσμα.

Αγωνιστικά το παιχνίδι συνολικά βάσει ευκαιριών δεν ήταν καλό καθώς οι τελικές φάσεις ήταν ελάχιστες. Καλύτερος ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες στιγμές στο συγκεκριμένο διάστημα, κακός ρυθμός στην επανάληψη εξαιτίας των πολλών διακοπών ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά του αγώνα της αναμέτρησης. Με αναποτελεσματικότητα των δύο ομάδων να δημιουργήσουν κλασικές στιγμές και να τελειώσουν επιτυχημένα κάποια από αυτές, το τελικό 0-0 αποτελεί το δίκαιο και αναμενόμενο αποτέλεσμα.

Το πρώτο ημίχρονο αν και είχε ρυθμό από τις δύο ομάδες και διάθεση για δημιουργία φάσεων, ήταν ιδιαίτερα φτωχό σε επίπεδο τελικών προσπαθειών. Με τα λάθη εκτός μπροστά στις δύο εστίες, τα όχι καλά τελειώματα των φάσεων αλλά και την αποτελεσματικότητα των αμυντικών να απομακρύνουν τη μπάλα δεν επιτρέπουν στις δύο ομάδες να απειλήσουν ουσιαστικά τους αντίπαλους τερματοφύλακες. Με πρωτοβουλία κινήσεων του Αστέρα στο πρώτο περίπου μισό του α’ ημιχρόνου και την Ξάνθη πιο απειλητική από το 30′ και μετά το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και ο ρυθμός του ματς ήταν αρκετά καλός στην αρχή, στη συνέχεια έπεσε σημαντικά εξαιτίας των συνεχών διακοπών που δεν επέτρεπαν στις ομάδες να βρουν ρυθμό και να απειλήσουν με συνδυαστική ενέργεια. Ακόμη και η καλή στιγμή στο 73′ με το Νιέτο δεν οδήγησε σε κάτι καλό για την Ξάνθη ύστερα από σωτήρια επέμβαση του Μπαντή. Όσες στιγμές μετά από στημένες φάσεις πέρασαν ανεκμετάλλευτες και έτσι μοιραία το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-0.

ΓΗΠΕΔΟ: Skoda Ξάνθη Arena.
ΚΑΙΡΟΣ: Καθαρός.