Στο τέλος… γλίστρησε στο χιόνι!

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, ο Αστέρας αν και κέρδιζε με 3-1 μέχρι το 85′ στη Θεσσαλονίκη, τελικά έμεινε στο 3-3 και στον έναν βαθμό της ισοπαλίας για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου. Μέσα σε ένα δίλεπτο ο Αρης κατάφερε να ισοφαρίσει και να δώσει ένα γερό μάθημα στους ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, που πίστεψαν ότι ο αγώνας τελείωσε πριν σφυρίξει ο διαιτητής για τελευταία φορά.

Πλέον, ο Αστέρας και ο Αρης έχουν από τέσσερις βαθμούς, ο Αιγινιακός έφτασε στους τρεις με τη νίκη του μέσα στην Βέροια και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική. Ο Αστέρας παίζει στην έδρα του Αιγινιακού και εξασφαλίζει την πρόκριση και με ισοπαλία. Ζητούμενο πάντως, είναι η νίκη που θα του δώσει τη δυνατότητα να διεκδικήσει την πρώτη θέση, τη στιγμή που ο Αρης θα υποδέχεται την αδιάφορη και ήδη αποκλεισμένη Βέροια.

Ο Αστέρας μπήκε με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, παρά τη χιονόπτωση στη Θεσσαλονίκη, κυκλοφόρησε την μπάλα και τελικά σκόραρε στο 14′ με τον Μάσα. Πολύ ωραία εναλλαγή της μπάλας με τον Τσουκαλά και κάθετη μπαλιά για τον Αργεντίνο, ο οποίος με γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς.

Ο Αρης αντέδρασε και κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, είχε δύο καλές στιγμές με τον Τζανακάκη και τον Καπνίδη, προτού στο 25′ ο Μπαργκάν με σουτ έξω από την περιοχή ισοφαρίσει σε 1-1, τιμωρώντας την οπισθοχώρηση του Αστέρα.

Η ομάδα της Τρίπολης, όμως, πολύ γρήγορα έφερε και πάλι το παιχνίδι στα δικά της μέτρα. Στο 29′, τέσσερα λεπτά μετά το γκολ της ισοφάρισης, σκόραρε με κοντινή κεφαλιά του Ιωαννίδη, μετά από σέντρα σουτ του Κώτσιρα, την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι και τον επιθετικό από κοντά να την στέλνει στα δίχτυα.

Αυτή τη φορά ο Αστέρας διαχειρίστηκε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Αρης θέλησε να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, είχε ευκαιρία στο 52′ με τον Καπνίδη ¨(άστοχο σουτ έξω από την περιοχή), σκόραρε με τον Μιλούνοβιτς στο 65′, γκολ που σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά στη συνέχεια άφησε χώρους στον αντίπαλο.

Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Αστέρας. Στο 69′ ο Δημούτσος έχασε το τετ α τετ και την ευκαιρία να κάνει το 1-3, αλλά αυτό έγινε τρία λεπτά αργότερα. Ο Μάσα έκανε την προσπάθεια, ανατράπηκε από τον Διούδη και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Τσιλιανίδης για το 1-3.

Πλέον, ο Αστέρας είχε την ασφάλεια να διαχειριστεί το αποτέλεσμα. Μέχρι το 85′, το έκανε όπως έπρεπε. Και ξαφνικά κατέρρευσε. Μέσα σε δύο λεπτά δέχτηκε δύο γκολ και φλέρταρε ακόμη και με την ήττα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Στο 85′ ο Ευαγγέλου έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, ο Τάτος ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-3. Στο 87′ ο ίδιος παίκτης με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-3 (η μπάλα κόντραρε και ξεγέλασε τον Κοσίτσκι).

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πίεσαν και για την ολική ανατροπή, αλλά τελικά δεν βρήκαν το τέταρτο γκολ παρά την ευκαιρία που δημιούργησαν στις καθυστερήσεις.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης, Τζανακάκης (66′ Νέτο), Τσουμάνης, Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Ρόβας, Ντούνης (46′ Μιλούνοβιτς), Καπνίδης, Τάτος, Μπαργκάν, Αντρέου (46′ Παυλίδης).

Αστέρας (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Κοσίτσκι, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Μπέρτος, Ευαγγέλου, Χαμντανί, Τσουκαλάς (46′ Δημούτσος), Στανισάβλιεβιτς (63′ Ιγκόρ), Τσιλιανίδης, Ιωαννίδης (46′ Τσάβες), Μάσα.

Προηγούμενο άρθροΟ “παπουτσωμένος γάτος”… παρουσιάζεται στο Μαλλιαροπούλειο Θέατρο!