Στο τέλος μίλησε η ψυχή του Αρκαδικού! (vid)

Φωτο drt915.gr/Α. Καρδαράς

Αγωνιστική δράση είχαμε το απόγευμα της Τετάρτης στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης με τη διεξαγωγή της 27ης αγωνιστικής στην Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών με την ομάδα του Αρκαδικού να καλείται να κερδίσει ακόμη ένα παιχνίδι στο φινάλε της κανονικής περιόδου προκειμένου να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στη διαδικασία των play-out. Μία αναμέτρηση που εξ’ αρχής δεν ήταν εύκολη απέναντι σε μια καλή ομάδα που συνηθίζει να σκοράρει πολλούς πόντους όπως είναι ο Εθνικός.

Μία αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες είχαν μεγάλο κίνητρο για τη νίκη αλλά οι παίκτες του ΣΕΦΑ έδειξαν με το πάθος τους σε κρίσιμα σημεία του ματς στο φινάλε ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη, κατακτώντας την με σκορ 89-87. Μία νίκη που ήρθε πολύ δύσκολα, αφού εκτός από το γεγονός ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια οι «Αρκάδες» ήταν πίσω στο σκορ, οι «φιλοξενούμενοι» με μεγάλα κυρίως περιφερειακά σουτ έδειχναν να έχουν τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος. Ωστόσο οι «γηπεδούχοι» με πάθος και ψυχή στα τελευταία λεπτά αλλά και ουσιαστική άμυνα κατάφεραν να γυρίσουν την σε βάρος τους κατάσταση φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη!

Αγωνιστικά ο Εθνικός ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά για να βρει αντίδραση στη συνέχεια ο Αρκαδικός ισορροπώντας το ματς με το δεκάλεπτο στο 15-19. Στη συνέχεια στη β’ περίοδο ο Εθνικός κατάφερνε με αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια να προηγηθεί στο σκορ για να φτάσουμε στο φινάλε του α’ μέρους όπου ο ΣΕΦΑ έδειξε αποτελεσματικός στην άμυνα για ένα μικρό προβάδισμα που εξανεμίστηκε στην εκπνοή για το 43-43.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Για να έρθει στο φινάλε ένα σερί εύστοχων τριπόντων που έκανε το 59-68, αλλά τους παίκτες του κ. Διαμαντάκου στο φινάλε να επιστρέφουν με 66-69.

Στην τέταρτη περίοδο ο Εθνικός πιο ήρεμος και πιο συγκεντρωμένος έδειξε να ελέγχει καλύτερα το ματς και να προηγείται σταθερά με ένα προβάδισμα 2-7 πόντων και το 77-84 στα 03’18 πριν το φινάλε. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά ο Αρκαδικός αντέδρασε με εξαιρετική άμυνα ανατρέποντας τη διαφορά και κερδίζοντας στο φινάλε με σκορ 89-87.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 89-87

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βαρδάλος-Δαρλαμήτσος-Κωνσταντινίδου (Κουκάκης)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19 (Α’), 43-43 (Β’), 66-69 (Γ’), 89-87 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 10, Πίνης 5, Τσακαλέρης 6, Κουρέπης 8, Προδρόμου 14, Ναούμης 3, Ρεντίκας 25, Γαρμπής 8, Απέργης, Τζουγκαράκης 10.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Βλάχος): Ντουζίδης, Μάρτζος 18, Αντωνάκης 11, Κόκκαλης 15, Λάανε 11, Παπαφλωράτος, Οικονομόπουλος 6, Μαχαίρας 12, Χάλαρης 11, Δρόσος 3.

Προηγούμενο άρθροΜεγαλόπολη: Προβολή ντοκιμαντέρ για τα 70χρονα του ΔΣΕ