Στον τελικό του Κυπέλλου Αρκαδίας Λεωνίδιο και Πανθυρεατικός!

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Το απόγευμα της Τετάρτης πραγματοποιήθηκαν οι επαναληπτικοί ημιτελικοί του Κυπέλλου Αρκαδίας με τους μεγάλους κερδισμένους να είναι το Λεωνίδιο και ο Πανθυρεατικός. Στο γήπεδο Φιλικών η ομάδα του Λεωνιδίου κατάφερε να φύγει με την πρόκριση απέναντι στην ΑΕΚ Τρίπολης. Σ’ ένα παιχνίδι το οποίο στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε τέρματα παρά τη διάθεση των δύο ομάδων να σκοράρουν. Η ομάδα της Νότιας Κυνουρίας ήταν αυτή όμως που στο 55’ κατάφερε να σκοράρει με τον Γολεγό σε 0-1, αναγκάζοντας τους «κιτρινόμαυρους» να πιεστούν με στόχο όχι ένα αλλά δύο γκολ προκειμένου να έρθει η πρόκριση. Στο 73’ο Ζιούλης ήταν αυτός που ισοφάρισε, ωστόσο το τέρμα αυτό για τους «γηπεδούχους» δεν ήταν αρκετά ύστερα από το 0-0 του πρώτου αγώνα. Το Λεωνίδιο στο τέλος πανηγύρισε την πρόκριση τους στον τελικό.

Στο Άστρος, το παιχνίδι κρίθηκε στα πέναλτι, κι αυτό γιατί ούτε στην κανονική διάρκεια αλλά και ούτε στην παράταση δεν επετεύχθη κάποιο γκολ από τις δύο ομάδες. Βέβαια καλές στιγμές υπήρξαν εκατέρωθεν και κυρίως από τον Πανθυρεατικό χωρίς ευτυχή κατάληξη. Στα πέναλτι οι «γηπεδούχοι» αποδείχθηκαν απόλυτα εύστοχοι σε τέτοιο βαθμό που το χαμένο πέναλτι του Μήτση ήταν αρκετό για να αποφέρει τον αποκλεισμό από τον τελικό του Κυπέλλου στη Δόξα Μεγαλόπολης. Ένα μεγάλο ντέρμπι σίγουρα αντάξιο της δυναμικότητας των δύο ομάδων οι οποίες θα μπορούσαν να έχουν θέση στο φετινό τελικό του θεσμού.

Προηγούμενο άρθροH μεγάλη επιστροφή του χιονιά στην Πελοπόννησο! Δείτε που θα φτάσουν τα χιόνια!
Επόμενο άρθροΑγχωτική νίκη ο Αστέρας, γκρίνια οι φίλαθλοι (vid)