«Στραβοπάτημα» Παναρκαδικού από την ΑΕΚ Τρίπολης

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και τον 6ο όμιλο πραγματοποιήθηκε το Τριπολίτικο ντέρμπι. Σ’ ένα ματς στο οποίο η ΑΕΚ Τρίπολης υποδέχθηκε στο γήπεδο του ΔΑΚ Τρίπολης τον Παναρκαδικό και εξ’ αρχής υπήρχε φαβορί στην αναμέτρηση, το τελικό αποτέλεσμα έμεινε στο 0-0 στερώντας δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς από την ομάδα του «τριφυλλιού».

Αγωνιστικά στο α’ ημίχρονο της αναμέτρησης μπορεί ο Παναρκαδικός να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο η ΑΕΚ Τρίπολης ήταν αυτή που άγγιξε σε δύο περιπτώσεις το γκολ. Στο 3’ το σουτ του Μπούσγα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζαχαρή, ενώ στο 39’ αν και ο Ανδριανός πέρασε σε τετ α τετ τη μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αυτή πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη η κακή εικόνα της αναμέτρησης αποτέλεσε ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά με τις συνεχείς διακοπές και στην επανάληψη να μην βοηθούν στο να αποκτήσει έναν καλό ρυθμό η αναμέτρηση. Οι διακοπές και καθυστερήσεις προκάλεσαν έντονο εκνευρισμό στους «πράσινους» που δεν μπόρεσαν με ηρεμία να διασπάσουν επί της ουσίας την αντίπαλη άμυνα που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα. Στο 63’ ο Ανδριανός καθυστέρησε απέναντι στον Ζαχαρή και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, ενώ στο 82’ ο Γιουκούδης πρόλαβε να πλασάρει τον Ζαχαρή αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Το τοπικό ντέρμπι για την 19η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας είχε νεύρα, ενώ δεν έλειψαν οι εντάσεις κατά τη διάρκεια του ματς καθώς και μετά το τέλος της αναμέτρησης, με τους «φιλοξενούμενους» να τα βάζουν και με τον διαιτητή της αναμετρησης. Η ουσία πάντως ήταν ότι ο Παναρκαδικός βρέθηκε μακριά από τα φετινά του αγωνιστικά στάνταρ, γεγονός που έπαιξε σημαντικό ρόλο στο να χαθεί η ευκαιρία για ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικόλαος Αυγερινός (Αρκαδίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Νικόλαος Λουκάς (Αρκαδίας), Νικόλαος Σταματόπουλος (Αρκαδίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Ιωάννης Νάσκος (Αργολίδας).