«Μάγκικο» διπλό: Απόλλων Σμύρνης – Αστέρας Τρίπολης 1-2

Η παράδοση που φέρνει τον Αστέρα νικητή στα παιχνίδια του με τον Απόλλωνα συνεχίστηκε, αφού κέρδισε στη Ριζούπολη με 2-1, χάρη στα τέρματα δύο Αργεντινών ποδοσφαιριστών του, του Μαουρίτσιο Καράσκο και του Μπράιαν Εμμάνουελ Λούι, συνεχίζοντας παράλληλα το νικηφόρο σερί στα πρώτα παιχνίδια πρωταθλήματος του 2014 που τον έχει σταθεροποιήσει στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Αστέρας μπήκε πιο διαβασμένα στο παιχνίδι και αφού κατάφερε να ξεπεράσει τα προβλήματα στην πίεση του Απόλλωνα, βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 28ο λεπτό, όταν μετά από γρήγορη εκτέλεση-φάουλ του Γκόιαν, την εν κινήσει βολίδα του Ντε Μπλάσις απέκρουσε ενστικτωδώς ο Τζόρβας.

Το γκολ για τον Αστέρα ήρθε τελικά στο 39’ όταν μετά από κεφαλιά-πάσα του Ντε Μπλάσις, ο Καράσκο μπήκε στην μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα και περνώντας την μπάλα πάνω από τον Τζόρβα έκανε το 0-1. Αυτό είναι το έκτο γκολ του Αργεντινού επιθετικού που σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος.

Ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοση του στη συνέχεια της αναμέτρησης και πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχασε ευκαιρίες με τους Μίνγκα στο 42’ όπου το πλασέ του έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από την εστία του Αστέρα και Ντάλμπεργκ στο 44’ την κεφαλιά του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γιώργος Μπαντής.

Ο Αστέρας ξεκίνησε με δύο καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μετά από φάουλ του Ουσέρο στο 47’ ο Σανκαρέ δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και μία κεφαλιά του Μπαράλες στο 58’ που έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ. Μετά από αυτές τις φάσεις του Αστέρα, ο Απόλλωνας πίεσε περισσότερο και προσπάθησε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Γιώργου Μπαντή.

Στο 60ό λεπτό το πλασέ του Ντάλμπεργκ από το ύψος της μικρής περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Λούι και στη συνέχεια της φάσης ο Μπαντής έκανε μια από τις κορυφαίες αποκρούσεις της χρονιάς, σταματώντας με διπλή επέμβαση τους Ντάλμπεργκ και Φαρινόλα. Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους τελικά ήρθε στο 81ο λεπτό, όταν στη σέντρα του Αργυρόπουλου, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την μικρή περιοχή με αποτέλεσμα ο Πετρόπουλος με γυριστό σουτ να κάνει το 1-1.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους ποδοσφαιριστές του Αστέρα που βγήκαν με αξιώσεις στην επίθεση και αφού στο 86’ το δυνατό σουτ του Κάφα από το ύψος της μεγάλης περιοχής απέκρουσε θεαματικά σε κόρνερ ο Τζόρβας και στο 87’ μετά από κόρνερ του Ουσέρο, ο Γκόιαν δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, ο Αστέρας

Κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε όταν, μετά από σέντρα του Κοντοέ από αριστερά, ο Λούι με εκπληκτικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τζόρβα.

Διαιτητής: Κύζας (Δράμας)

Απόλλων Σμύρνης (Σάντσεθ): Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Κανακούδης, Αλβάρεζ, Δεληζήσης, Τσοκάνης, Παντελιάδης, Μίνγκας (76’ Πετρόπουλος), Λουσέρο (69’ Αμπρόουζ), Φαρινόλα, Ντάλμπεργκ.
Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Κοντοές, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Ουσέρο, Μουνάφο (64’ Σέτι), Μπαράλες, Ντε Μπλάσις (68’ Ναβάρο), Καράσκο (81’ Κάφα).

– Η εφηβική ομάδα του Αστέρα (Κ-17) ηττήθηκε 1-0 σήμερα από τον Πανιώνιο, για το αντίστοιχο ηλικιακό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.