Τα αποτελέσματα των τοπικών ματς της Κυριακής

Χωρίς κάποια μεγάλη έκπληξη την Κυριακή ολοκληρώθηκε η αγωνιστική δράση της πρεμιέρας στην Α’ τοπική κατηγορία ποδοσφαίρου. Με τη διεξαγωγή τεσσάρων αναμετρήσεων. Το αποτέλεσμα που ξεχώρισε το απόγευμα της Κυριακής ήταν η μεγάλη νίκη με σκορ 6-0 του Απόλλων Τυρού απέναντι στην ομάδα του Ηρακλή Βερβένων. Η ομάδα του Τυρού ξεκίνησε εντυπωσιακά τη χρονιά με εντυπωσιακή επικράτηση. Προηγήθηκε στο ημίχρονο με δύο τέρματα με τον Ντάνι στο 3’ και τον Χρόνη στο 33’ και στην επανάληψη κατάφερε με το ψυχολογικό αβαντάζ που είχε να σημειώσει ακόμη τέσσερα γκολ με τους Σούρσο στο 65’ και το 70’, τον Κατσικαδά στο 82’ και τον Κορολόγο στο 86’.

Στο ντέρμπι της Κυριακής το Λεωνίδιο και η Φαλαισία έμειναν στο 1-1 και μοιράστηκαν τους βαθμό της ισοπαλίας. Ο Κυρίος Π. άνοιξε το σκορ στο 4’ για να απαντήσει ο Ποτια στο 33’. Η ΑΕΚ Τρίπολης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ομάδα του Νικηταρά Δολιανών όπου και επιβλήθηκε με σκορ 3-0 χάρη στα τέρματα των Κατσαρού στο 35’ και στο 40’ και του Μάρκου στο 80’. Με νίκη τέλος που κρίθηκε στην επανάληψη με τέρματα του Αγγελόπουλου στο 49’ και του Ι. Αδάμη στο 75’ ο Πανθυρεατικός επιβλήθηκε της ομάδας του Αγίου Ανδρέα με 2-0 και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Α’ τοπικής κατηγορίας.

Ισοπαλίες στα δύο πρώτα τοπικά ματς της πρεμιέρας

Με δύο ισοπαλίες και μάλιστα με το ίδιο σκορ άνοιξε η «αυλαία» του φετινού πρωταθλήματος της Α’ τοπικής κατηγορίας ποδοσφαίρου. Στο Λεβίδι οι ομάδες του Ορχομενού με την Τεγέα, έμειναν στο ισόπαλο 1-1, με τον Μούστο να ανοίγει το σκορ με πέναλτι για τους «γηπεδούχους» στο 8’ και τον Τσαλγιτζόπουλο να απαντάει εφτά λεπτά αργότερα.

Το άλλο παιχνίδι της ημέρας στο γήπεδο Φιλικών η Δόξα άφησε βαθμούς στο φινάλε, αφού παρ’ ότι προηγήθηκε στο 10’ με τον Μοσχίδη και παρ’ ότι είχε ευκαιρίες για να «σφραγίσει» τη νίκη δεν νίκησε. Στο 90’ με τους «γηπεδούχους» να ψάχνουν το γκολ και να έχουν κι αυτοί κάποιες καλές στιγμές, ο Κουρόγιωργας ισοφάρισε διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Προηγούμενο άρθροΓιάννης Πλούταρχος: Ο άνθρωπός σου – Πρώτη μετάδοση
Επόμενο άρθροΉττα του Παναρκαδικού 0-1 από τη Δόξα Νέας Μανωλάδας