Τα ”Αστεράκια” στον τελικό! (ήχος)

Η ομάδα Κ17 του Αστέρα θα διεκδικήσει το φετινό πρωτάθλημα. Σε έναν ημιτελικό διαφήμιση στο ποδόσφαιρο, νίκησε με 6-5 την αντίστοιχη ομάδα της Ξάνθης στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στον τελικό του Σαββάτου (19:30). Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση ολοκληρώθηκαν 1-1.

Εκπληκτικό παιχνίδι, με γκολ, φάσεις, αγωνία και τελικά νικητές τα αστεράκια του Αστέρα έγινε στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”. Η πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος Novasports Super League Κ17 κρίθηκε τελικά στα πέναλτι και σε μια μονομαχία μεταξύ τερματοφυλάκων. Εκείνος της Ξάνθης εκτέλεσε, ο Ζουρνατζίδης, εκείνος του Αστέρα απέκρουσε, ο Τσιμόπουλος και κάπως έτσι υπήρξε ξέσπασμα χαράς για ολόκληρο τον Αστέρα, που ετοιμάζεται να διεκδικήσει έναν τίτλο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια και είχε τη σπουδαία ευκαιρία με τον Τζίμα στο 18′, που πλάσαρε λίγο άουτ απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η Ξάνθη απάντησε με τον Σουλεϊμάν στο 32′, που σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Τσιμόπουλος απογειώθηκε για να απομακρύνει.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ματσάρα. Στο 57′ ο Σουλεϊμάν κέρδισε πέναλτι από τον τερματοφύλακα του Αστέρα, ο Δουλγέρης εκτέλεσε και έκανε το 0-1. Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, στο 64′ ο Γλέζος πλάσαρε, ο Λεωντσάκος έδιωξε προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή, εκείνη κόντραρε και ο Ζουρνατζίδης μπλόκαρε επίσης πάνω στη γραμμή.

Αφού δεν έγινε το 1-1, θα μπορούσε να γίνει το 0-2, αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Τσιμόπουλος σταμάτησε τον Σουλεϊμάν. Στο 83′ ο Αστέρας τα έκανε όλα σωστά. Ο Διαμαντόπουλος πλαγιοκόπησε απ΄τα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Κανελλόπουλος με κεφαλιά ισοφάρισε. Μάλιστα, αν στο 90′ ο Κωτσόπουλος είχε πλασάρει τρεις πόντους πιο δίπλα, ο Αστέρας θα είχε τελειώσει από τότε τον αγώνα.

Στην παράταση υπήρχε πια πολύ μεγάλη κούραση. Η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 116′, ήταν για τον Αστέρα, αλλά ο τερματοφύλακας της Ξάνθης κράτησε το 1-1. Οπότε πέναλτι…

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ!

Ακούστε το ηχητικό με τη διαδικασία των πέναλτι από τη μετάδοση της Δημοτικής Ραδιοφωνίας Τρίπολης 91,5:

Οι συνθέσεις:

Αστέρας: Τσιμόπουλος, Τσέκος (74′ Διαμαντόπουλος), Φωτόπουλος, Ζορμπάς (59′ Ντινέ), Χριστόπουλος, Αντζουλάς, Καρδάρης (59′ Κωτσόπουλος), Γλέζος, Τζίμας (74′ Ρούνης), Κανελλόπουλος (115′ Μαχαίρας), Μαρίνος.

Ξάνθη: Ζουρνατζίδης, Τριανταφύλλου (91′ Τσιτσεκίδης), Λεωντσάκος, Θεοφυλάκης, Τενεκές, Μελιόπουλος, Γκατζογιάς (94′ Κιολεΐδης), Θυμιάνης, Ιωάννου, Δουλγέρης (70′ Γραβάς), Σουλεϊμάν (90′ Σπυριδωνίδης, 107′ Κύπι).

Προηγούμενο άρθροΔείτε ΤΩΡΑ – LIVE τα εγκαίνια της Έκθεσης «Ελλάδος Γεύση»
Επόμενο άρθροΤίμησαν τον Άγιο Αθανάσιο Χριστιανουπόλεως στην Ι.Μονή Προδρόμου Γορτυνίας (ph)