Τα νέα του Αστέρα Τρίπολης…

Η ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΑΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ

Είναι η όγδοη φορά που οι δύο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες την Κυριακή σε αγώνα πρωταθλήματος στη Σούπερ Λίγκ και η παράδοση ευνοεί τον Αστέρα, που κέρδισε δύο φορές (την περίοδο 2007-2008), έναντι μία του Ατρόμητου (την περίοδο 2009-2010), ενώ τέσσερα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

Ο Αστέρας κέρδισε στις 23 Δεκεμβρίου 2007 (3.671 εισιτήρια) στην Τρίπολη 1-0 με κεφαλιά του Πατρίκ Ζουντί στο 78ο λεπτό. Ήταν το μοναδικό τέρμα που σημείωσε ο διεθνής ποδοσφαιριστής (από την Μπουργκίνα Φάσο) στην κορυφαία εθνική κατηγορία με τη φανέλα του Αστέρα και μάλιστα με κεφαλιά. Προπονητής του Αστέρα σε εκείνο το παιχνίδι ήταν ο Βραζιλιάνος Πάολο Κάμπος, που κέρδισε τον Αργεντινό τεχνικό του Ατρομήτου Γκιγιέρμο Όγιος.

Στον αγώνα του δευτέρου γύρου στο Περιστέρι, ο Αστέρας κέρδισε στις 6 Απριλίου 2008 (2.421 εισιτήρια) 2-0 και μαζί με τον Ατρόμητο κέρδισε και τον πρώην προπονητή του Πάουλο Κάμπος. Προπονητής της ομάδας του Αστέρα σε εκείνο το παιχνίδι ήταν ο Έλληνας Παναγιώτης Τζαναβάρας. Τα γκολ του Αστέρα σε εκείνο το παιχνίδι είχαν σημειώσει οι Τσέζαρεκ (80’) και Νταμόντε (83’).

Την αγωνιστική περίοδο 2009-2010, ο Αστέρας ηττήθηκε στην Τρίπολη 1-2 στις 24 Οκτωβρίου 2009 (1.473 εισιτήρια). Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με δύο τέρματα που σημείωσαν οι Αναστασάκος (31’), Περόνε (46’), ενώ ο Αστέρας μείωσε στο 81ο λεπτό με τέρμα του Καούνου. Προπονητής του Αστέρα σε αυτό το παιχνίδι ο Αργεντινός Μάριο Γκόμες και του Ατρόμητου ο Γιώργος Δώνης.

Στον αγώνα του δευτέρου γύρου στο Περιστέρι, ο Αστέρας πήρε ισοπαλία 0-0 στις 21 Φεβρουαρίου 2010 (2.301 εισιτήρια). Προπονητής του Αστέρα ο Βαγγέλης Βλάχος και του Ατρόμητου ο Γιώργος Δώνης.

Την αγωνιστική περίοδο 2010-2011, ο Αστέρας αναδείχθηκε ισόπαλος στην Τρίπολη 1-1 στις 2 Οκτωβρίου 2010 (2.374 εισιτήρια). Το σκορ άνοιξε στο 16’ ο Πουλίντο με κεφαλιά και ισοφάρισε στο 53’ ο Καραλής με σουτ. Προπονητής του Αστέρα ο Βαγγέλης Βλάχος και του Ατρόμητου ο Γιώργος Δώνης.

Στις 30 Ιανουαρίου 2011 (2.237 εισιτήρια), ο Αστέρας πήρε ισοπαλία 0-0 Προπονητής του Αστέρα ο Παύλος Δερμιτζάκης και του Ατρόμητου ο Γιώργος Δώνης. Με το ίδιο σκορ τελείωσε και ο φετινός αγώνας του πρώτου γύρου στις 25 Σεπτεμβρίου 2011 (1.700 εισιτήρια) στην Τρίπολη. Προπονητής του Αστέρα ο Ισπανός Όσκαρ Φερνάντεθ και του Ατρόμητου ο Γιώργος Δώνης.

ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Συνεχίστηκε η προετοιμασία του Αστέρα για τον Κυριακάτικο αγώνα (3.00 μ.μ.) στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο, με τον προπονητή της ομάδας Σάκη Τσιώλη να δίνει ιδιαίτερη έμφαση σε θέματα τακτικής στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Έλληνας προπονητής του Αστέρα δεν θα έχει στη διάθεση του τον Χουανίτο, που έχει διάταση πρώτου βαθμού και θα μείνει εκτός προπονήσεων για περίπου δέκα μέρες.

Το προπονητικό πρόγραμμα της ομάδας συνεχίζεται κανονικά αύριο το πρωί και αμέσως μετά ο Σάκης Τσιώλης θα ανακοινώσει την αποστολή για τον αγώνα της Κυριακής στο Περιστέρι.

ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΑ

Τα τμήματα προπόνησης και φυσικοθεραπείας της ΙΕΚ Ιπποκράτειου Σχολής και του Αττικού Κολλεγίου επισκέφτηκαν τις αθλητικές εγκαταστάσεις του Αστέρα και οι νεαροί φοιτητές είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν για αρκετή ώρα με τον προπονητή της ομάδας Σάκη Τσιώλη, με διοικητικά στελέχη της ομάδας για θέματα οργάνωσης και υποδομών, αλλά και να ξεναγηθούν στους χώρους της ομάδας.