Τα νέα του Αστέρα Τρίπολης…

ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΤΟΥ ΤΣΙΩΛΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΑ

Πριν καλά-καλά συμπληρώσει ένα γύρο στην τεχνική ηγεσία του Αστέρα, ο Σάκης Τσιώλης έγινε ο δεύτερος πολυνίκης προπονητής της ομάδας στη Σούπερ Λιγκ.

Ο Έλληνας τεχνικός έγινε πολύ γρήγορα ο δεύτερος πολυνίκης προπονητής ξεπερνώντας τον Βραζιλιάνο Πάουλο Κάμπος στο παιχνίδι με τον Εργοτέλη, φτάνοντας στις εννέα νίκες, ενώ μετά την αποψινή νίκη στην Τούμπα έφτασε τις δέκα ως προπονητής του Αστέρα στη Σούπερ Λιγκ και πλέον υπολείπεται μόλις μίας για να ισοφαρίσει στην πρώτη θέση το Βαγγέλη Βλάχο!

Αναλυτικά ο πίνακας με τους δώδεκα προπονητές του Αστέρα στη Σούπερ Λιγκ αυτή την πενταετία έχει ως εξής:

Βαγγέλης Βλάχος: 40 παιχνίδια (11-11-18)

Σάκης Τσιώλης:                     17 παιχνίδια  (10-1-6)

Πάουλο Κάμπος: 22 παιχνίδια (8-9-5)

Νίκος Κωστένογλου: 20 παιχνίδια (6-6-8)

Παύλος Δερμιτζάκης: 12 παιχνίδια (3-3-6)

Κάρλος Καρβαλιάλ: 9 παιχνίδια   (1-5-3)

Μάριο Γκόμες: 8 παιχνίδια   (3-2-3)

Παναγιώτης Τζαναβάρας: 8 παιχνίδια   (3-2-3)

Οράσιο Γκονσάλβες: 3 παιχνίδια   (0-2-1)

Όσκαρ Φερνάντεθ: 3 παιχνίδια   (0-1-2)

Στάικος Βεργέτης: 1 παιχνίδι    (1-0-0)

Καλίντ Κάραμα: 1 παιχνίδι     (0-1-0)

ΟΙ ΦΕΤΙΝΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΑ

Ο Αστέρας μετά τον σημερινό αγώνα στην Τούμπα έχει δώσει είκοσι επτά επίσημα παιχνίδια, σε πρωτάθλημα και κύπελλο με απολογισμό δέκα τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και εννέα ήττες με τέρματα 30-23.

Τα είκοσι γκολ του Αστέρα στο πρωτάθλημα έχουν σημειώσει οι: Περόνε (6), Ράγιος (3), Ναβάρο (3), Μπαρτολίνι και Ουσέρο από δύο και ακολουθούν Τσαμπούρης, Ροτζέριο, Πιπίνης και Σολάκης.

Τα δέκα γκολ του Αστέρα στο κύπελλο έχουν σημειώσει οι: Ράγιος (3), Σολάκης (3) και από ένα οι: Μπρέσκα, Αρσενίεβιτς, Τσαμπούρης και Χούλι.

Τα τριάντα συνολικά γκολ του Αστέρα στην αγωνιστική περίοδο 2011-2012 έχουν σημειώσει μέχρι σήμερα οι: Ράγιος (6), Περόνε (6), Σολάκης (4), Ναβάρο (3), Ουσέρο (2), Τσαμπούρης (2), Μπαρτολίνι (2), Ροτζέριο, Πιπίνης, Μπρέσκα, Αρσενίεβιτς και Χούλι.

ΤΣΙΩΛΗΣ: «ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ»

Μετά τη λήξη του νικηφόρου παιχνιδιού στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ, ο προπονητής του Αστέρα Σάκης Τσιώλης, μίλησε στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου. Τα βασικότερα των όσων δήλωσε ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης έχουν ως εξής:
«Ήταν μια μεγάλη και σπουδαία νίκη που μας βάζει κοντά στα πλέι οφ. Διατηρήσαμε την πρωτιά στον δεύτερο γύρο, όπου έχουμε οχτώ νίκες και μια ισοπαλία. Ο Αστέρας έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και δημιούργησε πολύ όμορφα γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έφερε την μπάλα στην περιοχή μας, δημιούργησε ευκαιρίες και σίγουρα δεν ήταν καλό που ο Γεωργιάδης που πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ έκανε τόσο νωρίς για εμάς το 2-3. Η εικόνα αδικεί τον ΠΑΟΚ γιατί έτσι όπως παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο δεν δικαιούμασταν την νίκη. Ετσι είναι το ποδόσφαιρο όμως.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε την δυναμική της έδρας του, αλλά και πόσο μεγάλη ομάδα είναι. Προηγήθηκε ο αντίπαλος με 3-0, αλλά πίστεψε πως θα γυρίσει το ματς και ενδεχομένως στο δεύτερο ημίχρονο να το δικαιούταν. Ίσως ο ΠΑΟΚ να μην περίμενε την επιθετικότητα μας, αφού παίξαμε με τρεις καθαρόαιμους επιθετικούς πίσω από τον Περόνε.

Η αλλαγή του Ναβάρο έγινε αναγκαστική και ο Κουρμπέλης είχε πρόβλημα στο να συνεχίσει από το 80ο λεπτό. Ουσιαστικά παίζαμε με δέκα παίκτες στο τέλος. Σε αυτή την κατάσταση οδηγεί η απειρία και η πίεση να κρατηθεί το αποτέλεσμα.

Στη θέση του Λίνο βάλαμε τον Ναβάρο. Θέλαμε όταν παίρναμε την μπάλα να εκμεταλλευτούμε αυτή την πλευρά. Ενδεχομένως ο Λίνο να είχε περισσότερες βοήθειες».

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ

ΠΑΟΚ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-3

Ήταν Μάρτιος του 2008, όταν ο Αστέρας κέρδισε για πρώτη φορά στην Τούμπα τον ΠΑΟΚ 1-0 με γκολ που σημείωσε ο Αργεντινός Μάουρο Μιλάνο. Τέσσερα χρόνια αργότερα, ο Αστέρας κάνει τη δεύτερη μεγάλη νίκη του στην Τούμπα κερδίζοντας με 3-2 τον ΠΑΟΚ, έχοντας σκόρερ (δις) τον Αργεντινό Εμμάνουελ Περόνε και τον Ισπανό Τσίμο Ναβάρο, που συνέχισε να βλέπει δίκτυα μετά τα δύο γκολ που σημείωσε την προηγούμενη αγωνιστική εναντίον του Εργοτέλη.

Παράλληλα, ο Αστέρας πανηγύρισε την έβδομη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα και την όγδοη σε εννέα παιχνίδια στο δεύτερο γύρο, που τον αναδεικνύει μέχρι τώρα στην πιο πετυχημένη ομάδα σε αυτές τις εννέα αγωνιστικές με συνολική συγκομιδή 25 βαθμούς!

Λένε πώς «η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται» και έτσι έγινε στο αποψινό παιχνίδι της Τούμπας, καθώς ο Αστέρας κατάφερε να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ, αφού πριν καλά-καλά συμπληρωθούν δύο λεπτά στο παιχνίδι, ο Ναβάρο έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Εμμάνουελ Περόνε, που με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κώστα Χαλκιά.

Πριν συνέλθουν οι γηπεδούχοι, ο Περόνε πήρε την κεφαλιά μετά από πλάγιο άουτ, ο Ροτζέριο πάτησε στη μεγάλη περιοχή, την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα στον επερχόμενο Ναβάρο που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ κάνοντας το 0-2 μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 17’ ο Περόνε βγήκε στην αντεπίθεση από ασίστ του Χουανίτο και με όμορφο πλασέ δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Κώστα Χαλκιά και να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο 26’ ο Ράγιος σούταρε δυνατά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κώστας Χαλκιάς απέκρουσε σώζοντας την εστία του από ένα τέταρτο τέρμα. Στο 31ο λεπτό μετά από εξαιρετική μπαλιά του Γκαρσία, ο Αθανασιάδης απέφυγε τον Μπαντή και με πλασέ σε κενή εστία μείωσε για λογαριασμό του ΠΑΟΚ σε 1-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας έφτασε κοντά στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος όταν στο 52ο λεπτό, η γυριστή κεφαλιά του Χουανίτο μετά από καλοχτυπημένο φάουλ του Ράγιος από δεξιά, σταμάτησε στο δοκάρι του Χαλκιά. Ο ΠΑΟΚ μείωσε δύο λεπτά αργότερα σε 2-3 χάρη σε ένα γκολ που σημείωσε ο Γεωργιάδης με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, που έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στα δύο δοκάρια και στη συνέχεια να καταλήξει στα δίχτυα.

Στη συνέχεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πίεσε ακόμα περισσότερο, αλλά η καλύτερη φάση του ήταν ένα δυνατό σουτ του Λίνο στο 73ο λεπτό το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπαντής. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο διαιτητής Κομίνης υπέδειξε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ, αλλά ο Λίνο που ανέλαβε να το εκτελέσει έστειλε την μπάλα άουτ.

Έτσι, στο σφύριγμα της λήξης ο Αστέρας πανηγύρισε μία μεγάλη και ιστορική νίκη, τέσσερα χρόνια μετά την πρώτη νίκη του στο ίδιο γήπεδο, που τον διατήρησε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 37 βαθμούς, ενώ την ίδια στιγμή ο προπονητής της ομάδας Σάκης Τσιώλης έφτασε στις δέκα νίκες με τον Αστέρα στη Σούπερ Λιγκ και πλέον υπολείπεται μόλις μία του Βαγγέλη Βλάχου που με έντεκα είναι ο πολυνίκης προπονητής του Αστέρα στην κορυφαία εθνική κατηγορία!

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Αποστολόπουλος (83′ Τσουκαλάς), Μπαλάφας, Τσιρίλο, Λίνο, Γκαρσία, Λάζαρ (75′ Παπάζογλου), Φωτάκης, Σαλπιγγίδης, Νιμανί (46′ Γεωργιάδης), Αθανασιάδης
Αστέρας Τρίπολης:
Μπαντής, Πιπίνης, Κουρμπέλης, Μπαρτολίνι, Τσαμπούρης, Χουανίτο, Φορμίκα (66′ Μπρέσκα), Περόνε, Ροτζέριο (53′ Αλβάρεζ), Ράγιος, Ναβάρο (72′ Χούλι).

ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Με 1-0 ηττήθηκε η ομάδα νέων (Κ-20) του Αστέρα Τρίπολης από την αντίστοιχη ομάδα του ΠΑΟΚ. Το γκολ που έκρινε την τελική έκβαση του παιχνιδιού σημείωσε στο 66ο λεπτό με σουτ ο Πέλκας.

Διαιτητής: Δημήτριος Δραγάτης (ΣΔΠ Χαλκιδικής).