Τα νέα του Αστέρα Τρίπολης

Οι άνδρες κέρδισαν τους νέους

Σε «οικογενειακό διπλό» που έγινε σήμερα στο βοηθητικό γήπεδο του συλλόγου, η ανδρική ομάδα του Αστέρα κέρδισε με 7-1 την αντίστοιχη ομάδα των νέων (Κ-20) σε αγώνα που είχε διάρκεια δύο 40λεπτων.

Οι δύο προπονητές, Στάικος Βεργέτης και Μίλαν Πάβλοβιτς έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεση τους, ενώ δεν παρέλειψαν να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα και συστήματα. Το ευχάριστο για την ανδρική ομάδα ήταν η συμμετοχή του Δημήτρη Κουρμπέλη για περίπου είκοσι πέντε λεπτά, δείχνοντας πώς είναι σε καλή κατάσταση, αλλά και του Χερόνιμο Μπαράλες που αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας ένα γκολ (με πέναλτι) και δημιουργώντας ουσιαστικά το δεύτερο τέρμα.
Ο Μπαράλες άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 3ο λεπτό, ενώ στο 33’ μετά από σέντρα-σουτ του Μπαράλες ο Φερνάντεθ με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα των ανδρών. Το ημίχρονο έληξε με 3-0 όταν μετά από σέντρα του Γιαννιώτα, ο Μπακασέτας με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των νέων.
Στο δεύτερο ημίχρονο τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Πάμπλο Μάσα που σημείωσε τρία σερί τέρματα (42’ 65’ 68’), ανεβάζοντας το σκορ στο 6-0. Το τελευταίο τέρμα της ανδρικής ομάδας σημείωσε ο Ντιμπολά στο 72΄λεπτό, ενώ για τους νέους (Κ-20) είχε μειώσει δύο λεπτά νωρίτερα ο Βελίσσαρης. Δοκάρι για την ομάδα των νέων είχε ο Χρήστου στο δεύτερο ημίχρονο.
Σε ολόκληρη τη διάρκεια του «οικογενειακού διπλού» αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης, Μπακασέτας, Φερνάντεθ, ενώ δεν έπαιξαν οι Πάρα, Μουνάφο, Τιε Μπι και Ρόλε.
Πάρα, Μουνάφο συνέχισαν το πρόγραμμα θεραπείας τους και τις επόμενες ημέρες θα ενταχθούν κανονικά στις προπονήσεις της ομάδας, ενώ δεν έπαιξαν οι Τιε Μπι και Ρόλε για προληπτικούς λόγους. Ο Τορμένα έτρεξε για αρκετή ώρα στο χορτάρι και ο Μπαντιμπανγκά ακολούθησε πρόγραμμα θεραπείας και έκανε ατομικό πρόγραμμα.
Αστέρας: Μπαντής, Κιτόκο, Παπαχρήστος, Κυριακόπουλος, Σανκαρέ, Τσοκάνης, Γιαννιώτας, Ουσέρο, Μπαράλες, Νίκο Φερνάντεθ, Μπακασέτας, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Θεοδωρόπουλος, Λούι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Κουρμπέλης, Ντιμπολά, Μάσα, Μούκαμ.
Κ-20: Κόκκαλης, Γογωνάς, Παπαγγελής, Καστριτσέας, Μάνος, Βελίσσαρης, Μαργαρίτης, Τσιώλης, Γαρυφαλλόπουλος, Διγαλάκης, Γκρόσιος.
 Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Στεφανίδης, Παπαπέτρου, Μπάκος, Βαζούκης, Ζήσης, Χαδιάρης, Συρεγγέλας, Τριανταφύλλης, Τσόφλιος, Σαλαπάτας, Χρήστου.