«Τεσσάρα» με θέαμα και γκολάρες ο Αστέρας!

Το ματς της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος για την ομάδα του Αστέρα Τρίπολης απέναντι στη Λαμία κρινόταν ανάλογης σημασίας με το αντίστοιχο της περασμένης Κυριακής με τον Πανιώνιο στις 20/10. Το απόγευμα της Δευτέρας 28/10 οι «κυανοκίτρινοι» είχαν εξίσου ισχυρό κίνητρο για τη νίκη προκειμένου η ομάδα να αποκολληθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Αγωνιστικά ο Αστέρας το απόγευμα της Δευτέρας αποδείχθηκε εξαιρετικά ουσιαστικός και θετικός στην απόδοσή του στην κυκλοφορία και διαχείριση του ματς καταφέρνοντας να φτάσει στη δίκαιη επικράτηση με σκορ 4-1. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «Αρκάδες» έψαξαν πιο έντονα του γκολ απειλώντας ουσιαστικά από στημένες φάσεις και προηγήθηκαν στο 20’ με τον Σουάρεθ. Ένα λάθος του Τασουλή στο 35’ επέτρεψε στον Ασίγκμπα να ισοφαρίσει σε 1-1. Ο Αστέρας επέμεινε όμως και ευτύχησε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 2-1 μετά από γκολ του Μπαράλες.

Στην επανάληψη ο Τασουλής με φοβερό σουτ έκανε στο 51’ το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με δοκάρι του Ρόμανιτς στο 67’, αλλά η αποβολή του Δημούτσου με δεύτερη κίτρινη κάρτα έδωσε τέλος στην έκβαση του παιχνιδιού. Ο Αστέρας έλεγξε ολοκληρωτικά το ματς σκοράροντας στις καθυστερήσεις με τον Τασουλή για το 4-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Τάσης (Ηπείρου).

ΒΟΗΘΟΙ: Θεόφιλος Μωυσιάδης (Ηπείρου), Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας).

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπυρίδων Ζαμπάλας (Ηπείρου).

VAR: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας).

AVAR: Γεώργιος Χριστάκογλου (Χαλκιδικής).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 20’ Σουάρεθ, 45’+1’ Μπαράλες, 51’ Τασουλής, 90’+1’ Τασουλής | 35’ Ασίγκμπα.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 90’+1’ Μουνάφο | 67’ Ρόμανιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 60’ Βλάχος, 77’ Καπίγια | 23’ Ρόμανιτς, 34’ Τασουλής, 45’+3’ Δημούτσος, 68’ Δημούτσος.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 68’ Δημούτσος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Βλάχος (82’ Κώτσιρας), Τασουλής, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Καπίγια, Φερνάντεθ Μπόρχα (75’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Ριέρα (74’ Σίτο), Φερνάντεθ Μαρκ, Μπαράλες.

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Κατσικάς, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας, Ντελ Πίνο (62’ Μπουλούλης), Μπεχαράνο (87’ Ράμος), Ρόμανιτς (74’ Σάλιαγκας), Δημούτσος, Τουράμ, Βύντρα, Σκαρντοβέλι, Βασιλογιάννης.