Τι έκαναν τα τμήματα υποδομών του Αστέρα Τρίπολης

Τρίτη, 10 Μαρτίου 2020 13:05

Πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Κ19 του Αστέρα, η οποία επικράτησε με 1-0 σε εξ’ αναβολής αγώνα για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομής της Super League. Η νίκη του Αστέρα παίρνει ακόμη μεγαλύτερη αξία από τη στιγμή που ήρθε στις καθυστερήσεις, με γκολ του Μιχόπουλου και μάλιστα με αριθμητικό μειονέκτημα για τους «κιτρινομπλέ».

Στο 65′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ο Γλυνός αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα, Χριστοδουλής απέκρουσε την εκτέλεση των «γηπεδούχων». Η ομάδα της Τρίπολης κράτησε το μηδέν και στις καθυστερήσεις πήρε τη μεγάλη νίκη. Ο Χριστουδουλής έκανε με βολέ την ασίστ, ο Μιχόπουλος το υπέροχο κοντρόλ και με όμορφο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-1.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Χριστοδουλής, Κάρδαρης, Γουσέτης, Γλυνός, Χριστόπουλος, Τανουσάι (76′ Ζορμπάς), Μιχόπουλος, Alagbe, Τζίμας, Κανελλόπουλος, Παπαγεωργίου (27′ Ματθαίου)

Σημαντική και η Κ17 του Αστέρα…

Η ομάδα Κ17 του Αστέρα επικράτησε με 3-1 εντός έδρας της αντίστοιχης του Πανιωνίου και εξακολουθεί να βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα υποδομής της Super League, μία αγωνιστική πριν το δύσκολο εκτός έδρας ματς επί του πρωτοπόρου Ολυμπιακού.

Ο Αστέρας ήταν καλύτερος στη διάρκεια του αγώνα και εκτός από τα τρία γκολ είχε και δύο δοκάρια. Οι «κιτρινομπλέ» προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντωνάκη. Στο πρώτο ημίχρονο είχαν ακόμη δύο ευκαιρίες, με κεφαλιά του Ανανιάδη και σέντρα σουτ του Αντωνάκη στο 30′, η οποία κατέληξε στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 57ο λεπτό. Αλλά ο Αστέρας αντέδρασε και πήρε τη νίκη. Ο Αντωνάκης με σουτ στο 67′ έκανε το 2-1, ενώ το 3-1 έγινε με κεφαλιά του Θεοδωρίδη στο 87′ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στα τελευταία λεπτά ο Αστέρας είχε και δεύτερο δοκάρι, μετά από σέντρα του Ρουμπιέ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Ψεύτης, Ασημάκης (55′ Χριστόπουλος), Στασινόπουλος, Καλογερόπουλος, Θεοδωρίδης, Τσιράκης, Αντωνάκης (Παπαθεοδωρίδης), Καντέλης (64′ Ρουμπιές), Κωστέας (55′ Διονυσόπουλος), Ανανιάδης, Ζουγλής (Μπάτσι).

Ήττα για τους μικρούς της Κ15…

Η ομάδα Κ15 του Αστέρα γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Ατρόμητο για το πρωτάθλημα υποδομής της Super League. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 18′ για το 0-1 και «κλείδωσαν» τη νίκη με τέρματα στο 53′ και στο 72′. Ο Αστέρας είχε μειώσει σε 1-2 στο 62′ με τον Λάσκαρη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Θάνος (80’+5′ Γλύμης), Ι. Παπαδόπουλος, Καλόγηρος, Τσαούσης, Λάσκαρης, Παπαδημητρίου, Κλέωπας, Σουρσος, Μωραΐτης, Σκιαδάς (79′ Γεωργόπουλος), Ρουμελιώτης (57′ Μποτόουλος).