Τί ροπαλιά ήταν αυτή;

Γράφει ο Θοδωρής Τσούτσος

Ο Αστέρας πίκρανε τον κόσμο του, γνωρίζοντας την ήττα αποκλεισμό από τον Ηρακλή και μάλιστα μέσα στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”. Παρά το 1-1 του πρώτου αγώνα, οι Αρκάδες έχασαν στην ρεβάνς της Τρίτης (27/1) και έμειναν εκτός από έναν στόχο που θεωρούσαν βασικό τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο “Γηραιός”, καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο, διαβασμένος, συγκεντρωμένος και παθιασμένος, νίκησε με 1-0 τον Αστέρα, χάρη στο γκολ του Ρομάνου στο 56ο λεπτό. Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη, που δεν είχε κανένα από αυτά τα στοιχεία και επιπλέον τους ποδοσφαιριστές και τον προπονητή της σε κακή βραδιά, δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει σε κανένα σημείο την ανωτερότητά της.
Ας μην ξεχνάμε ότι θεωρητικά στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” παρατάχθηκαν δύο ομάδες, τις οποίες χωρίζει μια ολόκληρη κατηγορία. Στο πρώτο ημίχρονο οι ευκαιρίες στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Στο δεύτερο ο Ηρακλής προηγήθηκε σχετικά νωρίς και διαχειρίστηκε το παιχνίδι.
Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει, είχε κάποιες ευκαιρίες κυρίως με τον Πάρα, που μπήκε ως αλλαγή, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο αποκλεισμός από το Κύπελλο αποτελεί σοκ για τον Αστέρα, αλλά και για τον κόσμο του, που είχε και ιδιαίτερους λόγους να θέλει τη νίκη επί του συγκεκριμένου αντιπάλου. Ασφαλώς και η συγκεκριμένη αποτυχία χρειάζεται διαχείριση από τον Αστέρα, που πλέον απέμεινε με μοναδικό στόχο το πρωτάθλημα και την είσοδο στα πλέι οφ.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αστέρας: Κοσίτσκι, Κιτοκό, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Τιε Μπι (59` Πάρα), Νίκο Φερνάντεθ, Μούκαμ (65` Ρόλε), Μπαντιμπανγκά (46` Μπαντιμπανγκά), Μπαράλες.
Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας (88` Λουκίνας), Σαραμάντας, Μπαρτολίνι, Στάμου, Τσιλιανίδης (46` Τσιλιγκίρης), Ιντζόγλου, Ζιάμπαρης, Περόνε, Ρομάνο (77` Πουρτουλίδης), Κυριακίδης.