Την έκανε ντέρμπι ο Αρκαδικός τη νικηφόρα αναμέτρηση με Πρωτέα

Για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας στην ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός υποδέχθηκε το απόγευμα της Κυριακής (08/11) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης τον Πρωτέα Καλαμάτας, σ’ ένα ματς το οποίο τελικά κέρδισαν οι «γηπεδούχοι» με 59-55.

Το ματς αν και ξεκίνησε ως περίπατος για τον Αρκαδικός, εξελίχθηκε το φινάλε σε ντέρμπι και λίγο έλειψε να χαθεί από τους «κυανόλευκους». Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό για τον ΣΕΦΑ που με λύσεις σε επίθεση και άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 21-6 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου και με 32-11 στα 03’10 πριν το τέλος του α’ μέρους. Ωστόσο η προσωρινή αντίδραση του Πρωτέα διαμόρφωσε το 35-20 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Σπύρου Ψυχογιού ανέβασαν την πίεση αλλά σε πρώτη φάση δεν κατάφεραν να κλείσουν το προβάδισμα στο σκορ, καθώς οι «γηπεδούχοι» βρήκαν τρόπο με κρίσιμα καλάθια να κρατήσουν ένα προβάδισμα ασφαλείας (42-23 στα 07’05 του γ’ δεκαλέπτου και στο 46-30 στα 02’35), για να κλείσει η γ’ περίοδος με το σκορ στο 48-34.

Μέχρι τα 07’47 ο Αρκαδικός είχε ουσιαστικό προβάδισμα με 52-36, αλλά από εκείνο το χρονικό σημείο οι κακές επιθέσεις και οι λάθος επιλογές σε συνδυασμό με τους κρίσιμους πόντους της ομάδας της Καλαμάτας επέφερε ένα σερί 0-13 που διαμόρφωσε το 52-49 στα 02’52. Τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης αποδείχθηκαν αγωνιώδη για την τελική έκβαση του ματς με τον Αρκαδικό να κερδίσει το ματς στις λεπτομέρειες με σκορ 59-55.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Τσιμπούρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-6 (Α’), 35-20 (Β’), 48-34 (Γ’), 59-55 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Χωματάς 8(2), Βερβαινιώτης 6, Καραγιάννης, Χαραλαμπόπουλος Παν. 15, Σωτηρόπουλος 11(2), Αγγελόπουλος 8, Κουτσουμπός 8(2), Τσαμακλής 2, Χαραλαμπόπουλος Παυλ. 1.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Σπύρος Ψυχογιός, Δημήτρης Σμιρλής): Μπαλόπουλος 8(1), Θεοδωρόπουλος 2, Αλεξόπουλος 3(1), Καρταλιάς, Αλοίμονος 5, Παπαγιαννόπουλος 3(1), Νικολόπουλος 4, Τζιλιανός 14(3), Σκοπέτος 14(1), Μωράκης 2.