Την ήττα γνώρισε η Άμιλλα από τον ισχυρό ΑΟ Άργους Δαναοί

Το μεσημέρι της Κυριακής (07/11) η γυναικεία ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλας 2000 υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα του ΑΟ Άργους Δαναοί για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Μια αναμέτρηση με δύο αγωνιστικά «πρόσωπα» με το α’ μέρος να αποτελεί ντέρμπι και την επανάληψη «κυριαρχία» για την ομάδα της Αργολίδας. Αποτέλεσμα η Άμιλλα να ηττηθεί τελικά με σκορ 43-63.

Τα κορίτσια των κ.κ. Τσουκαλά και Χρονόπουλου ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και με εξαιρετική απόδοση σε επίθεση και άμυνα κατάφεραν να διατηρηθούν μέσα στο ματς απέναντι σε μια ιδιαίτερα έμπειρη ομάδα με «πλούσιο» ρόστερ. Με καλές λύσεις στην επίθεση και ευστοχία, αλλά και πολλές κερδισμένες «μάχες» στην άμυνα η Άμιλλα έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 28-37.

Στην επανάληψη η Άμιλλα δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με αποτέλεσμα οι «φιλοξενούμενες» να επωφεληθούν στηριζόμενες στην εμπειρία των αθλητριών, αυξάνοντας τη διαφορά στο 28-46 μετά από σερί 0-9. Κάπου εκεί η τελική έκβαση του ματς είχε κριθεί, με την ομάδα του Άργους στη συνέχεια να ελέγχει πλήρως το ματς, παρά την φιλότιμη προσπάθεια της ομάδας της Τρίπολης να αντιδράσει και να «επιστρέψει» στο παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστασόπουλος, Σπυριδάκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20 (Α’), 28-37 (Β’), 32-51 (Γ’), 43-63 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Μίχαλου 7(1), Μανιατά, Κοκκώνη, Σαραντοπούλου 4, Πολυχρονοπούλου, Τρυφωνίδη 5, Μονογυιού 12, Παππά 3, Μάγκλαρη, Σιάμπου 2, Παπαζαφειροπούλου, Παναγιωτοπούλου 10(2).
ΑΟ ΑΡΓΟΥΣ ΔΑΝΑΟΙ (Α. Τορβάς): Χρυσοστομίδου 8(1), Στρατή 3, Δανούση 10(1), Μπάλλα 15, Μπούνου, Καγιαννά 2, Κεχαγιά 20(1), Μπακάλη 4, Καραπάνου, Παπαμάρκου 1.

Προηγούμενο άρθροΑποκαλυπτήρια του νέου ΕΝΦΙΑ – Χαμηλότερος ο φόρος για τους περισσότερους