Την ήττα γνώρισε και στο Ρέθυμνο ο Αρκαδικός

Ένας ψυχωμένος και έτοιμος για όλα Αρκαδικός μπήκε στο παιχνίδι κόντρα στο Ρέθυμνο στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη με πρωτεργάτη τον Λίτζιον στην επίθεση και άπαντες στην άμυνα έκανε μια πολύ καλή εκκίνηση και έμεινε μέσα στο παιχνίδι δείχνοντας εξαιρετικά στοιχεία. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 21-20 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν εξελίχθηκε και τόσο καλά για τον Αρκαδικό. Το σκοράρισμα, γενικότερα, έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, σε σχέση με τις προσπάθειες που έγιναν και από τις δύο ομάδες, ενώ για πρώτη φορά η διαφορά πήγε και στους δέκα πόντους, στο 44-34 υπέρ του Ρεθύμνου. Η άμυνα δεν λειτούργησε τόσο καλά, τα πέντε φάουλ τα οποία συμπληρώθηκαν νωρίς έδωσαν την ευκαιρία στο Ρέθυμνο, μέσω των βολών να σκοράρουν, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 44-36.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά ως προς τη διαφορά η οποία κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα. Ο Αρκαδικός προσπάθησε να επιστρέψει για τα καλά στο ματς, κάνοντας προσεκτικές επιθέσεις και παίζοντας πολύ καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά της περιόδου. Η διαφορά έμεινε στο +12 για τους γηπεδούχους μέχρι το κλείσιμο και το 67-55.

Στην τέταρτη περίοδο ο Αρκαδικός τα έπαιξε όλα για όλα, προσπάθησε και έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως, με σημαντικά σουτ από την περιφέρεια έβρισκαν λύσεις διατηρώντας την διαφορά στο +12 με ελάχιστες αυξομειώσεις.  Το τελικό σκορ έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων στο 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-36, 67-55, 89-76

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 23, Σχίζας 7, Μάντεν, Σαάφτεναρ 7, Γιαννόπουλος, Τσακαλέρης 2, Χάροου 21, Στόουν 12, Κάρτερ 11, Παναρετάκης, Ντουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς 20, Καββαδάς 13, Βαν Όστρουμ 8, Κοψαύτης, Στεφανίδης 2, Νούτινεν 8, Καλλινικίδης 5, Εζόμο, Τζουγκαράγκης, Λι, Λίτζιον 20.

Πηγή: arcadikosbc.gr

Το ρεπορτάζ του Φώτη Αλεξόπουλου για τον αγώνα:

Αγωνιστικών υποχρεώσεων συνέχεια για τις ομάδες της Basket League το Σαββατοκύριακο και τον Αρκαδικό το Σάββατο το απόγευμα να καλείται να διεκδικήσει τη νίκη επί του γηπεδούχου Ρεθύμνου. Η βαθμολογική θέση του συλλόγου της Τρίπολης και η αναγκαιότητα εξεύρεσης βαθμών στο πρωτάθλημα δεν άφηνε άλλη επιλογή. Με το ηθικό και το ρόστερ ενισχυμένο από την προσθήκη τι τελευταίες ημέρες των Λι, Λίτζιον και Τζόουνς οι «κυανόλευκοι» στόχο είχαν τη διεκδίκηση της νίκης στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Στην πράξη όμως η ομάδα του ΣΕΦΑ αν και ξεκίνησε καλά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, στη συνέχεια εκτός του ότι παρασύρθηκε από το ρυθμό των «γηπεδούχων», ουσιαστικά βρέθηκε σε κακή αμυντικά ημέρα, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει στα κανένα σημεία στα 3/4 του παιχνιδιού να διεκδικήσει κάτι καλό από τη συνάντηση.

Η ήττα λοιπόν βάσει των συγκεκριμένων αγωνιστικών δεδομένων ήρθε φυσιολογικά και ο Αρκαδικός πλέον βρίσκεται σε ιδιαίτερα δεινή κατάσταση. Το μόνο ίσως θετικό στοιχείο είναι ότι ομάδες όπως η Καβάλα και το Λαύριο δεν κέρδισαν παρά το γεγονός ότι απέναντι σε Άρη και Καβάλα αντίστοιχα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί.

Αγωνιστικά ο Αρκαδικός στηριζόμενος στην καλή επιθετική εικόνα και το πάθος εν μέρει στην άμυνα κατάφερε να βρίσκεται μέσα στο ματς με το 21-20 της πρώτης περιόδου. Από εκείνο το χρονικό σημείο αμυντικά ο Αρκαδικός έχασε τη συγκέντρωσή του, πληρώνοντας παράλληλα τις όχι καλές επιλογές του στην επίθεση. Σε συνδυασμό επιπλέον με τα λάθη ο Αρκαδικός έμεινε πίσω στο σκορ και αναγκάστηκε να κυνηγά στο σκορ, με το ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 44-36.

Η επανάληψη και η τρίτη περίοδος δεν ήταν καλύτερη για τον Αρκαδικό. Κακές άμυνες και σταθερά καλός αγωνιστικός ρυθμός για το Ρέθυμνο που έβρισκε λύσεις μπροστά και διατηρούσε χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια ένα προβάδισμα της τάξεως των 8-14 πόντων. Ο Αρκαδικός προσπάθησε και στο φινάλε της αναμέτρησης να γυρίσει το ματς. Ότι σημείωνε με κόπο μπροστά αφού και τα ποσοστά ευστοχίας από την δεύτερη περίοδο και ύστερα δεν ήταν καλά, τα δεχόταν στο καλάθι του ο Αρκαδικός πίσω. Η διαφορά άγγιξε και το +16 για τους «γηπεδούχους» που εν τέλει την διατήρησαν σε διψήφια νούμερα καλύπτοντας και την ήττα (75-70) από το ματς του Α’ γύρου στην Τρίπολη.

Τα νέα πρόσωπα σίγουρα επηρέασαν την συνοχή της ομάδας κυρίως στην άμυνα παρά το γεγονός ότι οι νεοαποκτηθείς Λίτζιον και Τζόουνς σημείωσαν από κοινού στην επίθεση τους 40 από τους 76 πόντους του Αρκαδικού. Η άμυνα αυτή τη φορά ήταν ο τομέας που «πλήγωσε» τους «κυανόλευκους», κοιτάζοντας αναγκαστικά πλέον το ματς με Κολοσσό και τη νίκη που θεωρείται δεδομένη αν θέλει ο Αρκαδικός να ελπίζει πλέον σε παραμονή στην κατηγορία.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Μάνος, Θεονάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20 (Α’), 44-36 (Β’), 67-55 (Γ’), 89-76 (Δ’).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 23, Σχίζας 7, Μάντεν, Σαάφτεναρ 7, Γιαννόπουλος, Τσακαλέρης 2, Χάροου 21, Στόουν 12, Κάρτερ 11, Παναρετάκης, Ντουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς 20, Καββαδάς 13, Βαν Όστρουμ 8, Κοψαύτης, Στεφανίδης 2, Νούτινεν 8, Καλλινικίδης 5, Εζόμο, Τζουγκαράγκης, Λι, Λίτζιον 20.