…Την πλήρωσε το Παγκράτι! (vid)

Φωτο αρχείου: alex*f sport images

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση της Α2 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών είχαμε το Σάββατο στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού καλούνται να αντιμετωπίσει την αντίστοιχη ομάδα του Παγκρατίου σ’ ένα εξαιρετικά κρίσιμο παιχνίδι από βαθμολογικής άποψης. Οι «κυανόλευκοι» καλούνταν να επιστρέψουν στις νίκες μετά από έξι ανεπιτυχή αποτελέσματα σε μια προσπάθεια αντίδρασης στο πρωτάθλημα με κάποια διαδοχικά ροζ φύλλα αγώνα.

Η ομάδα της Τρίπολης όντας αποφασιστική στο να κερδίσει το Σαββατιάτικο ματς κατάφερε κατά διαστήματα να αποδόσεις πολύ καλό μπάσκετ, ξεφεύγοντας στο σκορ και φτάνοντας τελικά σε μία άνετη επικράτηση απέναντι στην ομάδας του Παγκρατίου των αρκετών προβλημάτων με σκορ 90-64.

Αγωνιστικά η ομάδα της Τρίπολης μπήκε πιο δυνατά και πήρε ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα το οποίο σε 1-2 περιπτώσεις στο Α’ ημίχρονο καλύφθηκε από τους φιλοξενούμενους χάρη σε λάθη και κακές επιλογές των «γηπεδούχων». Το σκορ του α’ μέρους διαμορφώθηκε στο 44-32.

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ. Ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση και με διαδοχικούς πόντους, κατάφερε πολύ σύντομα να οδηγήσει το προβάδισμα στους 20 πόντους (56-36) και κάπου εκεί ουσιαστικά οι «κυανόλευκοι» να ελέγξουν ολοκληρωτικά την αναμέτρηση φτάνοντας τελικά στην τελική επικράτηση με σκορ 90-64.

Μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια ανάκαμψης βαθμολογικά για την ομάδας της Τρίπολης στη συνέχεια του πρωταθλήματος με «φόντο» την επίτευξη της παραμονής στην κατηγορία!

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 90-64

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-20 (Α’), 44-32 (Β’), 75-50 (Γ’), 90-64 (Δ’).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατραχούρας, Κωνσταντινόπουλος, Λιότσος

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 7, Πίνης 2, Τσακαλέρης 8(2), Κουρέπης 7(1), Τσέλλος 2, Σπυριδάκης 4, Προδρόμου 9(1), Τζάτζας, Ναούμης, Ρεντίκας 24(1), Γαρμπής 2, Τζουγκαράκης 25.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Κοντογιάννης): Λυμπερέας, Σκούφης 3(1), Παύλος 10, Καράβολας 5 Ψαρόπουλος 26(2), Χόρτσας, Λυμπερόπουλος 6(1), Λεκάκης 5, Ράντετιτς, Εζόμο 8, Κοντόγιωργας, Μήτσιαλος 1.

Προηγούμενο άρθρο“Ο Υφυπουργός Παιδείας δεν ήρθε στην Τρίπολη για να λύσει προβλήματα”