Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Αστέρας

Την πρώτη του εφετινή εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Αστέρας, κερδίζοντας 1-0 στο Παγκρήτιο Στάδιο τον Εργοτέλη, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Χερόνιμο Μπαράλες με δυνατό σουτ στο 58ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη, ο Αστέρας ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, διατηρώντας παράλληλα την πολύ καλή παράδοση που έχει στο Παγκρήτιο Στάδιο με αντίπαλο τον Εργοτέλη, καθώς είναι η τέταρτη φορά που τον κερδίζει σε έξι αναμετρήσεις στο Ηράκλειο.

Ο Αστέρας μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έδειξε από τις πρώτες του επιθετικές πρωτοβουλίες, πόσο αποφασισμένος είναι για να φτάσει στο πρώτο «τρίποντο» εκτός έδρας.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 47′ με το σουτ του Μπαράλες να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Επτά λεπτά αργότερα και μετά από ωραία κίνηση του Κοντοέ μέσα στην μεγάλη περιοχή και σουτ του αριστερού μπακ του Αστέρα, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Εργοτέλη.

Στο 57’ ο Λούι κλέβει τη μπάλα, μπαίνει στην περιοχή του Εργοτέλη, αλλά το δυνατό διαγώνιο σουτ του στέλνει την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Ότι δεν κατάφερε ο Λούι, τα κατάφερε ο συμπατριώτης του Μπαράλες ένα λεπτό αργότερα, που εκμεταλλευόμενος τη λάθος συνεννόηση μεταξύ Γιοβάνοβιτς και Μεχία, μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Εργοτέλη και με ωραίο διαγώνιο σουτ στην απέναντι γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου (0-1). Αυτό είναι το τρίτο γκολ του Μπαράλες στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Αστέρας απείλησε διαδοχικά την εστία του Εργοτέλη, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα σπαταλώντας έτσι τις ευκαιρίες που του δόθηκαν. Στο 63’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκρατσίνι έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 71’ μετά την εκτέλεση φάουλ του Ουσέρο, ο Ντε Μπλάσις έκανε την προβολή, αναγκάζοντας τον Αθανασίου να αποκρούσει θεαματικά στο δεξί «παράθυρο» της εστίας του.

Από την πλευρά του, ο Εργοτέλης δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Ερνάντεζ μετά την κεφαλιά του Βερπακόφσκις στο 12ο λεπτό, το σουτ του Πελέ που απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας του Αστέρα στο 87’ και το σουτ του Αναστασάκου στο 88’ που έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο άουτ.

Διαιτητής: Μαντάκης (Ημαθίας), που απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού τον Γιοβάνοβιτς.
Εργοτέλης: Αθανασίου, Ρέντζας (63’ Μπατιμπανγκά), Γιοβάνοβιτς, Μεχία, Κοιλιάρας (9’ Τζανακάκης), Καρντόσο (71’ Αναστασάκος), Πελέ, Ρομάνο, Βερπακόφσκις, Χαντί, Διαμαντάκος.
Αστέρας Τρίπολης: Ερνάντεζ, Λούι (76’ Ζαραδούκας), Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Κοντοές, Σέτι, Μουνάφο, Ουσέρο, Ντε Μπλάσις, Ναβάρο (58’ Γκρατσίνι), Μπαράλες (72’ Τσαμπούρης).

– Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, ο πρώην ποδοσφαιριστής του Αστέρα Οράσιο Καρντόσο πέρασε από τον πάγκο της ομάδας και χαιρέτισε παλιούς του γνώριμους από τη θητεία του στον Αστέρα.

Προηγούμενο άρθροΆννα Βίσση: Η καθημερινότητά μας – Πρώτη μετάδοση
Επόμενο άρθροΆξιος! Ενθρονίστηκε ο νέος Μητροπολίτης Αργολίδας (ph)