Το ντέρμπι με τον Δίωνα με 48-45 πήρε ο Σύλλογος Δρομέων

ΦΩΤΟ: ΦΩΤΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ.

Το απόγευμα της Κυριακής (31/10) ο Σύλλογος Δρομέων στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας φιλοξένησε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του Δίωνα Κυπαρισσίας και αναζητούσε την πρώτη νίκη στη σεζόν. Μετά από ένα συναρπαστικό β’ ημίχρονο τελικά η ομάδα της Τρίπολης επικράτησε με σκορ 48-45 του αντιπάλου της.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Δρομείς που είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ, πιο ουσιαστικές επιθέσεις και συγκέντρωση στην άμυνα καταφέρνοντας να διατηρούν μια διαφορά 6-12 πόντων, μέχρι το φινάλε του α’ μέρους και το 30-19.

Στην επανάληψη ωστόσο οι άστοχες επιθέσεις και τα λάθη στην επίθεση αποσυντόνισαν την ομάδα της Τρίπολης. Παράλληλα χάθηκε η συγκέντρωση και στον τομέα των ριμπάουντ και σταδιακά ο Δίωνας «επέστρεψε» στο ματς ισοφαρίζοντας στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου με 37-37. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν «θρίλερ» με εναλλαγή στο προβάδισμα και τη νίκη τελικά να κρίνεται κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Πιο ψύχραιμοι οι παίκτες του Ηλία Μπαλή στο φινάλε αλλά και μεγάλο τρίποντο από τον Αγγουρά στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης για το 47-45. Τελικά η ομάδα της Τρίπολης έφτασε στη νίκη με σκορ 48-45.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πλέγας, Λιόνας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-8 (Α’), 30-19 (Β’), 37-37 (Γ’), 48-45 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Κόκκορης, Μπάχα, Μαντίκος 10(1), Πασολάρι, Μπαλής 10, Αγγουράς 19(2), Σακελλαράκος 2, Σταματόπουλος, Καρλής 7.

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Γ. Ρουστέμης): Κωνσταντινόπουλος 7, Γιαννόπουλος, Κλεφτάκης Θεοφ., Καμαρινός 9(1), Τζαγισβίλι 17(1), Καραγιαννίδης 5, Μίχος, Ευαγγελούδης 7.

Προηγούμενο άρθρο153 νέα κρούσματα στην Περιφέρεια Πελοποννήσου, τα 39 στην Αρκαδία
Επόμενο άρθροΕκδήλωση για την Επανάσταση του ’21 μέσα από την ποίηση των Ρήγα και Σολωμού (ph-vid)