Το τελευταίο δεκάλεπτο του έδωσε τη νίκη με 80-64

O Αρκαδικός, σχεδόν δύο μήνες μετά τη νίκη επί του Φίλιππου Βέροιας στο κύπελλο Ελλάδος (στις 14 Σεπτεμβρίου με 76-75), κέρδισε και για το πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας το Σάββατο με 80-64, δείχνοντας αποφασισμένος για τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μετά από τρία δεκάλεπτα παιχνιδιού το σκορ ήταν 52-51 και όλα έδειχναν πώς το παιχνίδι θα κριθεί στο φινάλε. Όμως αυτό δε συνέβη ποτέ, καθώς ο Αρκαδικός αποδείχθηκε απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ, επέβαλλε το ρυθμό του στις δύο πλευρές του παρκέ και πατώντας… γκάζι σε αυτή την περίοδο σε συνδυασμό με το καλό μπάσκετ και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας (6/8 βολές, 5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα) που είχε έφτασε εύκολα στο τελικό 80-64, συνδυάζοντας σπορ και θέαμα.

Όπως και στον αγώνα του Κυπέλλου, έτσι και αυτή τη φορά ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιάννης Προδρόμου που εναντίον της προηγούμενης ομάδας του πρόσθεσε ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση. Ο Μακεδόνας γκάρντ του Αρκαδικού, εκτός του πάθους του που πλημμύριζε το παρκέ και της θέλησης του για νίκη, τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους (2/3 βολές, 5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστς σε 29 λεπτά συμμετοχής και tendex που δύσκολα βγαίνει από γκάρντ 1.018!

Κοντά του σε απόδοση ο αρχηγός της ομάδας, Γιώργος Κοψαύτης, που τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μία ασίστ. Η δική του άνοδος στο σκοράρισμα την τελευταία περίοδο έκανε τα πράγματα ακόμα πιο εύκολα για τον Αρκαδικό, ενώ την ίδια στιγμή ο Πόπαντιτς οργάνωνε εξαιρετικά το παιχνίδι και όποτε χρειάστηκε σκόραρε (14 πόντοι, 6 ασίστς, 1 κλέψιμο), αλλά και κάρφωσε δίνοντας το σύνθημα για πανηγυρισμούς στην κατάμεστη κερκίδα του κλειστού γυμναστηρίου της Τρίπολης. Ο Σέρβος πλευμέηκερ του Αρκαδικού είχε την αμέριστη βοήθεια σε σκοράρισμα και οργάνωση, τόσο του Γκόβα που ντεμπουτάρισε απόψε, όσο και του Καραμαλέγκου.

Το καλύτερο του παιχνίδι φέτος στην Α2 κατηγορία έκανε ο Σπύρος Πάνου, που τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους (4/5 βολές, 4/4 δίποντα), 9 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο σε 27 λεπτά συμμετοχής βγάζοντας tendex 0.806 δείχνοντας πώς μπορεί να προσφέρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Χρόνο συμμετοχής πήρε για πρώτη φορά και ο Γιάννης Αντωνιάδης, που κέρδισε με την είσοδο του το ζεστό χειροκρότημα των φίλων του Αρκαδικού δείχνοντας πώς ξεπερνάει τον τραυματισμό του και σε λίγο θα είναι έτοιμος με τη σειρά του να βοηθήσει την προσπάθεια της ομάδας στην Α2 κατηγορία.

Ο Φίλιππος είχε αρκετά καλά διαστήματα στο παιχνίδι και διεκδικούσε τη νίκη επί ίσοις όροις στην Τρίπολη, με καλύτερο το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 2-17 (!), όταν το 34-23 υπέρ του Αρκαδικού έγινε 36-40 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο κρίσιμο φινάλε της αναμέτρησης έδειχνε όμως να μένει από… βενζίνη και από εναλλακτικές λύσεις. Μοναδική εξαίρεση ο Κύπριος –πρώην παίκτης του Αρκαδικού- Ανδρέας Σιζόπουλος, που στο τελευταίο δεκάλεπτο σημείωσε 8 από τους 13 πόντους του Φίλιππου και έδειχνε να προσπαθεί μόνος στο παρκέ. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο έτερος πρώην παίκτης του Αρκαδικού, Γιώργος Μπρόζος, που τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστς και 2 κλεψίματα.

Διαιτητές: Ψαριανός, Β. Τσώνος, Αποστολίδης (Αττικής), Δεκάλεπτα: 15-17, 36-30 (ημίχ.), 52-51, 80-64

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 2, Αντωνιάδης, Κοψαύτης 15 (3), Προδρόμου 21 (3), Λαμπράκος, Πόπαντιτς 14 (2), Σάκοτα 2, Γκόβας 10 (2), Γιαννουλάκος 4, Πάνου 12.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόμιτς 18, Σαμαράς, Κούρτης 2, Σιζόπουλος 20 (3), Κιτσούλης 5, Κασαμπαλής 2, Μαυρόγιαννης 7, Τριχόπουλος 2, Μπρόζος 8, Βαρυτιμιάδης.

Προηγούμενο άρθροΣτέφανος Δημοσθένους: Κάπου εδώ – Πρώτη μετάδοση