Το τελευταίο δεκάλεπτο στοίχισε στον Αρκαδικό τη νίκη

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORT IMAGES.

Το απόγευμα του Σαββάτου διεξήχθη η 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής με την ομάδα του Αρκαδικού να υποδέχεται στο κλειστό της Τρίπολης την αντίστοιχη του Χολαργού. Ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για τους «κυανόλευκους», αλλά ενδιαφέρον για την Αθηναϊκή ομάδα, αφού ήθελε πάση θυσία τη νίκη, για να εξασφαλίσει την 2η θέση της κανονικής περιόδου.

Η αλήθεια είναι ότι το τελικό σκορ αδικεί τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρίσκονταν μέσα στο σκορ για τρία ολόκληρα δεκάλεπτα. Ωστόσο, ένα καθοριστικό τρίλεπτο στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά και τα πολλά λάθη του Αρκαδικού, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ κι έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να χαθεί το ματς για την ομάδα της Τρίπολης.

Στο α’ δεκάλεπτο, ο ΣΕΦΑ ξεκίνησε «μουδιασμένα» το ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά στη συνέχεια αντέδρασε, έφερε το παιχνίδι σχεδόν στα ίσα στο φινάλε της α’ περιόδου (21-22) και στο β’ δεκάλεπτο κατάφερε και να προηγηθεί, παίρνοντας διαφορές μέχρι 7-9 πόντους, κλείνοντας πάντως το ημίχρονο προηγούμενος «βραχεία κεφαλή» με 38-37. Όμως ο Χολαργός, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, αντέδρασε και στο τέλος γ’ δεκαλέπτου πήρε «κεφάλι» στο σκορ, με 58-55.

Ο Αρκαδικός κυνήγησε το σκορ, όμως το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό, αφού οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά, για να φτάσουν στο τελικό 82-67 και στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΣ 67-82

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22 (Α’), 38-37 (Β’), 55-58 (Γ’), 67-82 (Δ’)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Διαμαντής, Λιότσιος, Λογοθέτης.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Δεσποτάκης): Παππάς, Βλάχος 12(1), Λυμπερέας, Σίνης, Μούκας, Προδρόμου 10, Τζάιδας 2, Πελτιέρ 13, Γαρμπής 7(1), Αποστολίδης 4, Τζουγκαράκης 19.

ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Μπελ 11(2), Τσιλούλης 2, Παπανικολάου 14(2), Κόκκαλης 8(2), Παπαντωνάκος 5(1), Μοτσενίγος 5(1), Κομποδιέτας 5, Τσάμης 19(1), Σπυρόπουλος 4, Τζακόπουλος 9(3).