Τονωτική “ένεση” για παραμονή η νίκη του ΣΕΦΑ επί του Λαυρίου

Ο Αρκαδικός νίκησε το Λαύριο στην Τρίπολη με 81-73 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην Α2 κατηγορία για τέταρτο στη σειρά χρόνο, φτάνοντας στις οκτώ νίκες.

Μετά από αυτή τη νίκη, ο Αρκαδικός βρίσκεται δύο βαθμούς πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού και βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον του στην κατηγορία, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε. Στα τελευταία παιχνίδια ο Αρκαδικός υποδέχεται στην Τρίπολη την Αγία Παρασκευή, το Ηράκλειο, τη Νίκη Βόλου, ενώ παίζει εκτός έδρας με τον Φιλαθλητικό, τον ΟΦΗ και τη Δόξα Λευκάδας την τελευταία αγωνιστική.

Το παιχνίδι με το Λαύριο, κρίθηκε ουσιαστικά επτά λεπτά πριν τη λήξη του, όταν με ένα επιμέρους σερί 15-2, το 52-52 έγινε 67-54 υπέρ του Αρκαδικού «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Το Λαύριο έκανε την τελευταία προσπάθεια του να ξαναμπεί στο παιχνίδι και μείωσε με ένα σερί 0-7 (67-61), αλλά ένα εύστοχο τρίποντο του Γκόβα τελείωσε ουσιαστικά το ματς και το ποια ομάδα θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Γενικότερα στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αρκαδικός έδειξε πώς ήθελε περισσότερο τη νίκη, ενώ από το Λαύριο ο Ψωμαδέρης προσπαθούσε ουσιαστικά μόνος του σημειώνοντας στην τελευταία περίοδο δώδεκα από τους είκοσι τέσσερις πόντους της ομάδας του!

Ο Αρκαδικός βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, τόσο στον τομέα της άμυνας, όσο και στην επίθεση, όπου στο τέλος του αγώνα είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γκιζόγιαννης 21,Σιγκούνας 18, Τσιότρας 16, Γκόβας 12), ενώ δύο παίκτες του (Σιγκούνας 11, Τσουμπρίλο 10) είχαν διψήφιο αριθμό ριμπάουντ, γεγονός που βοήθησε σημαντικά στο να ελέγξει ο Αρκαδικός τον ρυθμό του αγώνα.

Ειδική μνεία πρέπει να γίνει ωστόσο στον Θόδωρο Τσιότρα που σε ένα ακόμα παιχνίδι… απείλησε το τριπλ-ντάμπλ, αφού εκτός των 16 πόντων του, είχε ακόμα 6 κλεψίματα (κορυφαίος στην Α2 κατηγορία), 5 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ, ενώ Γκόβας και Τζούρτζεβιτς πρόλαβαν να μοιράσουν 4 και 3 ασίστς αντίστοιχα, αποδεικνύοντας τον αλτρουισμό που διακατέχει τους παίκτες του Αρκαδικού.

Μετά την λήξη του παιχνιδιού, ο προπονητής του Αρκαδικού Γιάννης Καστρίτης μιλώντας στους εκπροσώπους του Τύπου έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του και αφιέρωσε τη νίκη στον κόσμο της ομάδας, που σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι γέμισε το κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης.

Διαιτητές: Δεσλής, Τζαφλέρης, Φακίτσας.
Δεκάλεπτα: 16-22, 34-38, 52-49, 81-73

Αρκαδικός (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 5 (1), Πετσούνης, Τσιότρας 16, Μπουρής, Πίνης, Τσουμπρίλο 9 (2), Γκιζόγιαννης 21 (1), Γκόβας 12 (1), Σιγκούνας 18, Πάνου.

Λαύριο (Σερέλης): Φραντζέσκος, Δελίδης, Τρικαλιώτης 9 (1), Τσίρος, Κακιούζης 14, Παγώνης 10 (2), Γιαννακόπουλος 1, Περράκης 17 (4), Ψωμαδέρης 20 (3), Πασχάλης

Προηγούμενο άρθροΣτην Τρίπολη και πάλι, το πιο τρελό καρναβάλι!
Επόμενο άρθροΈδυσε απότομα το άστρο του Ατρόμητου…0-2 ο Αστέρας Τρίπολης