Τοπικό πρωτάθλημα: Η αγωνιστική δράση του σαββατοκύριακου

Φωτο: alex*f sport images

FotisAlex

Συνέχεια την Κυριακή με την τοπική αγωνιστική δράση του ποδοσφαίρου και με πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις. Αναλυτικότερα λοιπόν στην Α’ τοπική κατηγορία απτόητο συνεχίζει το Λεωνίδιο καθώς είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει βαθμολογική απώλεια ύστερα από πέντε αγωνιστικές. Το Λεωνίδιο πέρασε από το Λεβίδι του Ορχομενού με 0-3. Στο 56′ ο Π. Κυρίος έκανε το 0-1, για να έρθει και το 0-2 με τον ίδιο παίκτη στο 72′. Στις καθυστερήσεις και το 90’+1′ ο Γιαννούσης διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Η ΑΕΚ Τρίπολης πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη μέσα στον Άγιο Ανδρέα απέναντι στις Βρασιές με σκορ 1-2. Στο 15′ ο Ανδριανός έκανε το 0-1 για να έρθει η ισοφάριση στο 70′ με πέναλτι από τον Ρίζο. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Φατούρος ήταν ο παίκτης που έδωσε τη νίκη στους «κιτρινόμαυρους».

Τους βαθμούς της ισοπαλίες μοιράστηκαν ο Ολυμπιακός και ο Απόλλων Τυρού στο Λεωνίδιο στο μεταξύ τους 1-1. Στο 48′ ο Ζαχαρόπουλος άνοιξε το σκορ για το 1-0 και στο 56′ ο Τζιανής ισοφάρισε σε 1-1. Τέλος σημαντική νίκη με 2-0 σημείωσε η Τεγέα επί του Κορακοβουνίου. Στο 72′ ο Βλάσης έκανε το 1-0 και στο 88′ ο Καραμπέτσος «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του. Συνέχεια στην τοπική αγωνιστική ποδοσφαιρική δράση το απόγευμα του Σαββάτου στην Αρκαδία.

Το Σάββατο στην Α’ τοπικής κατηγορίας η ομάδα του Πανθυρεατικού είχε ακόμη μία απώλεια βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα θα μπορούσε να είχε ηττηθεί καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά αντέδρασε στο φινάλε και ισοφάρισε σε 2-2! Στο 47′ ο Ζέρβας άνοιξε το σκορ για το 1-0, ενώ με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Μήτσης έδωσε σαφές προβάδισμα στον Πανιώνιο με 2-0. Η ομάδα του Άστρους αντέδρασε όμως στη συνέχεια, μειώνοντας αρχικά στο 72′ με τον Κ. Μπάρλα και στο 88′ ισοφάρισε με τον Αγγελόπουλο.

12. Παγγορτυνιακός –

Στον 1ο όμιλο την Κυριακή η ομάδα του Κορυθίου επικράτησε του Ελαιοχωρίου με σκορ 8-1, ενώ στη Νεστάνη η τοπική ομάδα τσίμπησε βαθμό απέναντι στην ομάδα του ΠΑΟ Κανδήλας με σκορ 1-1. Στην Β’ τοπική κατηγορία το Σάββατο και στον 1ο όμιλο η Ελπίδα είχε μια άνετη επικράτηση επί του Μέγα Αλέξανδρου. Στο 16′ ο Σωτηρόπουλος έκανε το 1-0, για να έρθει μετά από δύο λεπτά από τον ίδιο παίκτη και το 2-0. Στην επανάληψη στο 57′ ο Καδάς έκανε το 3-0, ενώ ο Αντωνίου διαμόρφωσε το 4-0 στο 75′.