Τρίτη ήττα εκτός έδρας…

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-0

Τρίτο εκτός έδρας παιχνίδι του Αστέρα στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ και τρίτη ήττα, αυτή τη φορά από τον Εργοτέλη με 2-0 στο Παγκρήτιο Στάδιο, χάρη σε τέρματα που σημείωσαν ο Σασιασβίλι και ο Κατσικοκέρης στο 8’ και στο 37’ με αντίστοιχες κεφαλιές.

Μπορεί στο παιχνίδι να ξεκίνησε πιο δυνατά ο Αστέρας και να απείλησε μόλις στο 2ο λεπτό, όταν μετά από όμορφη ατομική ενέργεια ο Μπρέσκα έφτασε απέναντι από την εστία του Εργοτέλη, αλλά το διαγώνιο σουτ του Σλοβάκου επιθετικού έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 8ο λεπτό ο Τζούνιορ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή του Αστέρα, εκεί όπου ο Σασιασβίλι πρόλαβε την έξοδο του Χακόμπο και πηδώντας ψηλότερα από όλους έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αστέρας είχε την ευκαιρία να ξαναφέρει το ματς στα ίσα, αλλά στην αντεπίθεση που δημιούργησε ο Ράγιος, ο Περόνε άφησε την μπάλα να περάσει για τον Ουσέρο, το σουτ του οποίου έστειλε τη μπάλα άουτ δίπλα από το δοκάρι του Καβουσάκη.

Στο 37′ μετά από σέντρα του Γιαλούση από δεξιά, ο Κατσικοκέρης έκανε την κεφαλιά και αφού η μπάλα χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αστέρα έσκασε μέσα από τη γραμμή για να γίνει το 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία καλή στιγμή για τον Αστέρα, όταν στο 42’ το σουτ του Περόνε από το ύψος της μεγάλης περιοχής μπλόκαρε εύκολα ο Καβουσάκης.

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο Παγκρήτιο δεν είχε πολλές φάσεις, παρά λίγες που έγιναν μπροστά από την εστία του Εργοτέλη. Στο 74′ σέντρα-σουτ του Μπρέσκα από πλάγια θέση, ο Περόνε ήταν ένα βήμα πίσω και δεν μπόρεσε να πλασάρει, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Μπρέσκα βγήκε τετ α τετ με τον Καβουσάκη, αλλά ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη απομάκρυνε τη μπάλα με τα πόδια.

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Εργοτέλης: Καβουσάκης, Bίσιο, Ρομάνο, Τζούνιορ (74’ Κυριακίδης), Σασιασβίλι, Ολίσε, Σαρρής, Γιαλούσης, Κατσικοκέρης, Λεάλ, Μπέτο.
Αστέρα Τρίπολης:
Χακόμπο, Τσαμπούρης (67’ Ναβάρο), Πιπίνης, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Χουανίτο (46’ Έγκον), Ουσέρο (70’ Ροτζέριο), Αλβάρες, Ράγιος, Μπρέσκα, Περόνε.

ΟΡ. ΓΚΟΝΣΑΛΒΕΣ: «ΔΥΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΔΥΟ ΓΚΟΛ»

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού στο Παγκρήτιο Στάδιο μίλησε στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του Αστέρα Οράσιο Γκονσάλβες. Τα σημαντικότερα σημεία της συνέντευξης του Πορτογάλου τεχνικού έχουν ως εξής:

«Όλα μπορούσαν να ξεκινήσουν με διαφορετικό τρόπο. Χάσαμε μεγάλες ευκαιρίες με τον Μπρέσκα και τον Ουσέρο στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, ενώ δεν μας δόθηκε και πέναλτι. Θα μπορούσε να γραφεί διαφορετικά η ιστορία του αγώνα.

Μετά κάναμε δύο πολύ σημαντικά λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Εργοτέλης και μέσα σε τέσσερα στημένα, μας έκανε δύο γκολ, χωρίς να μας κάνει άλλη ευκαιρία.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε δυσκολίες, γιατί είχαμε αντίθετο άνεμο και δεν μπορούσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας όπως θέλαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε κάποια πράγματα για να φέρουμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Είχαμε 2-3 ευκαιρίες για να ξαναμπούμε στο παιχνίδι. Αυτή είναι η ιστορία του αγώνα. Όταν έχουμε ευκαιρίες και δε μπαίνει γκολ κάτι φταίει.Δεν είμαι ο πρώτος προπονητής. Είμαι ο προπονητής της μεταβατικής φάσης μέχρι να έρθει κάποιος άλλος. Βέβαια, δεν καθόμαστε να περιμένουμε κάποια μέρα που θα έρθει κάποιος άλλος. Είμαι εδώ και δουλεύω σοβαρά.».

Πηγή φωτό: onsports.gr

Προηγούμενο άρθροΧιόνια προβλέπει για τον φετινό χειμώνα το AccuWeather…