Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Αρκαδικό ενόψει του ντέρμπι με Καβάλα (vids)

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Μετά τη σπουδαία νίκη στο Ηράκλειο απέναντι στον «μαχητικό» ΟΦΗ ο Αρκαδικός καλούνταν να συνεχίζει το μικρό σερί θετικών αποτελεσμάτων εν’ όψει των τεσσάρων αγώνων «φωτιά» που μέχρι το τέλος του 2014. Ένα εντός έδρας ματς που μπορεί να «φωτογράφιζε» ως θεωρητικό φαβορί την Αρκαδική ομάδα για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος, αλλά παράλληλα χρειαζόταν μεγάλη προσπάθεια απέναντι στην αθλητική και ταλαντούχα πλην άπειρη ομάδα του Ηλυσιακού. Η σοβαρότητα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης υπήρχε, η αποτελεσματικότητα στην άμυνα σε αρκετά διαστήματα του παιχνιδιού επίσης και εν τέλει με πέντε παίκτες του ΣΕΦΑ με διψήφιο αριθμό πόντων στην επίθεση επετεύχθη ο στόχος και εν τέλει η νίκη με σκορ 87-65.

Ένα παιχνίδι στο οποίο η Αθηναϊκή ομάδα παρά τις σημαντικές απουσίες λόγω τραυματισμών και εξαιτίας των πολλών οικονομικών προβλημάτων ήρθε στην Αρκαδική πρωτεύουσα και πάλεψε για τη νίκη. Μπήκε στο παρκέ δυνατά προηγήθηκε στο ξεκίνημα με έξι πόντους, αλλά στη συνέχεια αν και πάλεψε αρκετά στο παρκέ αναγκάστηκε να ακολουθεί τους «κυανόλευκους» στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Αρκαδικός σταδιακά από τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου ανέβασε ρυθμό στην επίθεση βρίσκοντας λύσεις, έκλεισε με 23-12 την πρώτη περίοδο, για να συνεχίσει ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με ένα σταθερό προβάδισμα 8-12 πόντων έως το 42-34 του ημιχρόνου.

Με καλή εικόνα στην επίθεση και στην επανάληψη και αποτελεσματικές κατά διαστήματα άμυνες οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό και κατ’ επέκταση να αυξάνουν το προβάδισμα. Η κούραση και όχι πολλές ποιοτικές επιλογές από τον πάγκο για τους φιλοξενούμενους δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Ηλυσιακού να διεκδικήσει κάτι από το ματς με τον Αρκαδικό να ολοκληρώνει την αναμέτρηση νικηφόρα με σκορ 87-65.

Αυτή είναι όπως προαναφέρθηκε η τρίτη συνεχόμενη νίκη του Αρκαδικού στο πρωτάθλημα που την ανεβάζει βαθμολογικά και ψυχολογικά εν’ όψει του απόλυτου εκτός έδρας ντέρμπι στην Καβάλα με την τοπική ομάδα που το Σάββατο ηττήθηκε στο ντέρμπι με τον Εθνικό στο «Π. Νικολαΐδης». Όπως αποδεικνύεται πλέον από την κατάσταση στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, το φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας θα είναι ιδιαίτερα συναρπαστικό με μεγάλα ντέρμπι από αγωνιστική σε αγωνιστική.

Να σημειώσουμε ότι, στο ημίχρονο του αγώνα, τιμήθηκε από την διοίκηση της ομάδας η παιδική ομάδα του Αρκαδικού, που κατέκτησε την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο τον τίτλο της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, φτάνοντας μέχρι την προκριματική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 87-65

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12 (Α’), 42-34 (Β’), 69-52 (Γ’), 87-65 (Δ’).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βαρδάλος – Δημόπουλος – Δαρλαμήτσος.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τσέλος, Νοέας 17(2), Κωνσταντίνου 4, Καρύδας 16(2), Κοψαύτης 12(1), Χατζής 10(2), Αναστασάκης 2, Θανόπουλος, Μάλλιος, Καλλινικίδης 1, Εζόμο 3(1) Τζόρτζεβιτς 22.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Καλλιώρας): Τζιβελέκας 17, Λεγκίκας 2, Δρόσος 6, Παπαθανασίου, Χαραλάμης, Ζώρζος 1, Νικολακόπουλος 2, Περδικάκης 14(1), Βλάχος 3, Κακλαμανάκης 9, Τσιώκος 11, Αναγνωστάκης.

Δείτε σε βίντεο όμορφες στιγμές από τον αγώνα, καθώς και στιγμιότυπα από τη βράβευση της παιδικής ομάδας του Αρκαδικού:

Προηγούμενο άρθροΜόνο στην Δ.Ρ.Τ 91,5: Η σημασία του γηπέδου στην Τεγέα (ήχος)
Επόμενο άρθροΤο κέρασμα της “Μυθικής Πελοποννήσου” στην Υπουργό Τουρισμού στη Philoxenia (vid)