«Βαριά» ήττα Αρκαδικού από τον Ολυμπιακό

Σε ένα παιχνίδι με πολύ ισχυρότερο αντίπαλο ο Αρκαδικός μπήκε στην αναμέτρηση να παίξει κόντρα στον Ολυμπιακό, χωρίς άγχος αλλά με διάθεση να δείξει πράγματα, κυρίως ενόψει της συνέχειας. Η ομάδα μας, αγωνίστηκε χωρίς τον Βασιλη Καββαδά, ενώ το ντεμπούτο του έκανε ο Λίτζιον. Τα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου κύλησαν με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα και να μην το χάνει μέχρι το φινάλε στο 10-25.

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν και πάρα πολλά. Ο Αρκαδικός συνέχισε να κυνηγάει τον Ολυμπιακό στο σκορ, ο οποίος, ωστόσο έβρισκε τις διεξόδους και τις λύσεις κόντρα στην πολυπρόσωπη άμυνα των παικτών του Γιάννη Καστρίτη. Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Άκη Καλλινικίδη, ο οποίος βγήκε για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες και επέστεψε και πάλι στο παρκέ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 23-51 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν αντέχει μεγάλης κριτικής. Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις από το τρίποντο, ενώ την ίδια στιγμή ο Αρκαδικός προσπαθούσε να σταθεί κοντά στο σκορ. Η ψαλίδα άνοιξε και η διαφορά έκλεισε στο 39-75 υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδας.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η τέταρτη περίοδος με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και ο Αρκαδικός να κερδίζει το χειροκρότημα τόσο για την ενθαρρυντική συμμετοχή του Λίτζεον όσο και για την συμμετοχή του νεαρού Σταματόπουλου. Το τελικό σκορ έκλεισε στο 60-103.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 23-51, 39-75, 60-103

Αρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Βαν Όστρουμ 12, Κοψαύτης 7, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 4, Μπράουν 2, Νούτινεν 14, Καλλινικίδης 3, Τζουγκαράκης 6, Λι 4, Σταματόπουλος, Λίτζεον 8.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Όντομ-Τζόνσον 12, Χάντερ 2, Παπαπέτρου 9, Σπανούλης 9, Στρόμπερι 11, Τσαϊρέλης 7, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 9, Λοτζέσκι 23, Παπανικολάου 7, Αθηναίου 2.

Πηγή: arcadikosbc.gr

Προηγούμενο άρθροΤερεζόπουλος: «Αφιερωμένη στο Στάικο Βεργέτη η νίκη!» (vids)
Επόμενο άρθροΤρίπολη: «Καλάθια αγάπης» για τους άπορους συμπολίτες μας (vid, ph)