«Βαριά» ήττα για τον Αρκαδικό

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας το απόγευμα της Τετάρτης με τη διεξαγωγή της 26ης αγωνιστικής. Μια αγωνιστική η οποία έβρισκε τον Αρκαδικό να δίνει απαιτητικό εκτός έδρας παιχνίδι στην Αττική με την ομάδα του Εθνικού. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «Αρκάδες» καλούνταν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί διεκδικώντας ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα.

Αγωνιστικά το απόγευμα της Τετάρτης η ομάδα του Αρκαδικού σε ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι δεν κατέστη δυνατόν να παρουσιαστεί ανταγωνιστική ώστε να διεκδικήσει το ροζ φύλλο αγώνος. Η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να κρατήσει την επαφή με το σκορ μόλις για ένα δεκάλεπτο όταν και βρέθηκε πίσω με 20-13. Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» ανέβασαν ρυθμούς κυρίως στην άμυνα και κατάφεραν να ξεφύγουν με σκορ 40-26.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι αφού ο Εθνικός είχε μια αξιοζήλευτη σταθερότητα στην απόδοσή του σε επίθεση και άμυνα με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρηθεί σε ασφαλή επίπεδο για τους «Πειραιώτες».

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 82-55

Διαιτητές: Διαμαντής-Ζαχαρής-Ντάνος (Παλάτος)

Δεκάλεπτα: 20-13, 40-26, 60-42, 82-55

Εθνικός (Συμεωνίδης): Πάντσιος 11 (3), Καρακωνσταντάκης 4 (1), Μάρτζος 16 (4), Σκιαθίτης, Τσούτσος 9 (1), Λάανε 8 (2), Καμαρινος 2, Οικονομόπουλος 7, Μαχαίρας 11 (1), Δρόσος 7, Περσίδης 7, Φίλας.

Αρκαδικός (Δεσποτάκης): Παππάς 2, Βλάχος 4, Λυμπερέας 2, Σίνης, Μούκας 9 (1), Προδρόμου 13 (1), Μαραγκάκης 3, Τζαϊδάς 4, Πελτιέρ 3 (1), Γαρμπής 5 (1), Αποστολίδης 2, Τζουγκαράκης 8.