«Βαριά» ήττα με σοβαρές απώλειες για τον Αρκαδικό

Φωτο: alex*f sport images

Ρεπορτάζ: Φώτης Αλεξόπουλος

Η αγωνιστική δράση στην Α2 Εθνική κατηγορία μπάσκετ ανδρών συνεχίστηκε το απόγευμα του Σαββάτου με την διεξαγωγή της 21ης αγωνιστικής. Η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού καλούνταν να δώσει ένα παιχνίδι στο οποίο δεν μπορούσε βάσιμα εξ’ αρχής να υπολογίζει σε θετικό αποτέλεσμα. Δυστυχώς όμως βάσει της εξέλιξης του παιχνιδιού το απόγευμα του Σαββάτου για τους «κυανόλευκους» αποδείχθηκε πλέον το πιο «εφιαλτικό» της φετινής αγωνιστικής περιόδου, αφού δεν είναι μόνο η βαριά ήττα που υπέστη η ομάδα της Τρίπολης με 40 πόντους και το τελικό 100-60.

“Off” Τζουγκαράκης – Καραμαλέγκος!

Αυτό που προβληματίζει πλέον την ομάδα της Τρίπολης είναι οι τραυματισμοί, στη διάρκεια της αναμέτρησης, των Σάββα Τζουγκαράκη με διάστρεμμα στη διάρκεια της τρίτης περιόδου που τον έθεσε «νοκ-άουτ» από τη συνέχεια της αναμέτρησης, αλλά και ο τραυματισμός του Καραμαλέγκου στο γόνατο στη διάρκεια της τελευταίας περιόδου. Η ομάδα της Τρίπολης ουσιαστικά έφυγε από το ματς με «βαριά» ήττα στο ματς, και «πληγωμένη» λόγω του τραυματισμού των Τζουγκαράκη και Καραμαλέγκου και επιπλέον με τραυματία τον Ρεντίκας, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στην αναμέτρηση. Τέλος η ομάδα φαίνεται να μην υπολογίζει για το υπόλοιπο της σεζόν και τον Γιώργο Κοψαύτη.

Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει ο Αρκαδικός

Αγωνιστικά η ομάδα του Αρκαδικού άντεξε για περίπου ένα δεκάλεπτο κλείνοντας σχετικά κοντά στον αντίπαλο την πρώτη περίοδο με σκορ 24-17. Η συνέχεια αποδείχθηκε καλύτερη για την ομάδα του Φάρου που ανέβασε ρυθμούς και ανέβασε το προβάδισμα σε ασφαλή επίπεδα για το 51-34 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Αρκαδικός προσπάθησε να αντιδράσει στο ματς, αλλά ο τραυματισμός των Τζουγκαράκη και Καραμαλέγκου έδωσε «τέλος» στο όποιο αγωνιστικό κίνητρο της Αρκαδική ομάδα για την αναμέτρηση.

Ο Φάρος που ήθελε ειδικά αυτό το ματς να το κερδίσει με όσο μεγαλύτερη διαφορά μπορούσε, δεν έριξε ρυθμούς και με διαδοχικούς πόντους στην τελευταία περίοδο διαμορφώθηκε το τελικό και «βαρύ» 100-60.

ΦΑΡΟΣ-ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 100-60

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζαφλέρης, Δαρλαμήτσος, Δημόπουλος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17 (Α’), 51-34 (Β’), 70-51 (Γ’), 100-60 (Δ’).

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Συμεωνίδης): Κουντουράς 5(1), Καράμπουλας 18(5), Μπατής 8(1), Πετροδημόπουλος 5, Λιακόπουλος 21(2), Κακαρούδης 6, Βασιλόπουλος 17(3), Δημάκος 14(1), Κατούφας 6, Παπαδόπουλος.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 11(1), Πίνης 1, Τσακαλέρης 5(1), Κουρέπης, Σπυριδάκης, Προδρόμου 11(1), Τζάτζας, Γαρμπής 17(3), Απέργης 4, Τζουγκαράκης 11.

Προηγούμενο άρθροΚατάμεστο το ΠΑΛΛΑΔΙΟΝ στην επιστημονική καρδιολογική συνάντηση! (vid)