Βαριά ήττα στο ΣΕΦ – «Πλήρωσε» τη δεύτερη περίοδο ο Αρκαδικός!

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League και στο κλείσιμο της αυλαίας o ΣΕΦΑ Αρκαδικός καλούνταν να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το απόγευμα της Δευτέρας. Ένα παιχνίδι εξαιρετικά μεγάλου δείκτη δυσκολίας στο οποίο η ομάδα της Τρίπολης καλούνταν να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός τέτοιου ματς. Σε κάθε περίπτωση το να πει κανείς ότι ο Αρκαδικός σ’ αυτό το ματς θα διεκδικούσε τη νίκη, θεωρούνταν εξαιρετικά φιλόδοξο, αλλά από εκεί και πέρα στόχος της ομάδας ήταν να δείξει ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπα σε σχέση με την αναμέτρησης της Τρίπολης για τη δεύτερη αγωνιστική απέναντι στην ομάδα του Άρη.

Σ’ ένα ματς λοιπόν στο οποίο ο ΣΕΦΑ μόνο να συλλέξει εμπειρίες και να προσπαθήσει να δουλέψει αγωνιστικά σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες απέναντι σ’ έναν εξαιρετικά ποιοτικό και ισχυρό αντίπαλο εν όψει των σημαντικών αγώνων των επόμενων αγωνιστικών, οι «Αρκάδες» ηττήθηκαν τελικά με σκορ 89-44. Μια ήττα με μεγάλη διαφορά που αντικατοπτρίζει την αγωνιστική διαφορά των δύο ομάδων στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς συγκεντρωμένος και σταδιακά ανεβάζοντας ρυθμό στο ματς κατάφερε από τη δεύτερη περίοδο να ξεφύγει στο σκορ και ουσιαστικά να κλειδώσει τη νίκη από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση.
Από την πλευρά του ο Αρκαδικός στη διάρκεια της πρώτης περιόδου και στην επανάληψη προσπάθησε και πάλεψε αξιοπρεπώς στο ματς για το καλύτερο δυνατό. Απεναντίας όμως ένα διάστημα περίπου 10-15 αγωνιστικών λεπτών από το φινάλε της πρώτης περιόδου και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ο Αρκαδικός παρουσίασε ένα πολύ κακό αγωνιστικό πρόσωπο με έλλειψη συγκέντρωσης, κακή λειτουργία σε άμυνα επίθεση στο παρκέ, διάστημα που εκτόξευσε τη διαφορά σε αρκετά υψηλά επίπεδα.
Στο ξεκίνημα ο Αρκαδικός μπήκε δυνατά και προσπάθησε να περιορίσει όσο μπορούσε τον αντίπαλο, ακόμη και με φάουλ αν κρινόταν απαραίτητο. Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ωστόσο ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς και ξέφυγε εύκολα εκμεταλλευόμενος την κακή εικόνα των «κυανόλευκων». Η δεύτερη περίοδος αποτελεί ένα χρονικό σημείο του παιχνιδιού όπου οι άνθρωποι του Αρκαδικού θα πρέπει στο μέλλον χρησιμοποιήσουν ως παράδειγμα προς αποφυγή στη συνέχεια. Ένα κάκιστο διάστημα όπου η ομάδα περιορίστηκε στο επί μέρους σκορ 29-4 με τους τέσσερις πόντους όλους από τη γραμμή των βολών για να διαμορφωθεί το 50-15 του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μην έχοντας τίποτα να χάσουν και θέλοντας να διασκεδάσουν τα εντυπώσεις, μπήκαν πιο δυνατά και με καλύτερη λειτουργία και μεγαλύτερη συγκέντρωση σε σχέση με το πρώτο μέρος κατάφεραν κάπως να ισορροπήσουν το ματς, να βρουν λύσεις στην επίθεση και να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στην επίθεση τους. Ανάλογη και η εικόνα στο φινάλε με τους «φιλοξενούμενους» να στέκονται πιο αξιοπρεπώς στο παρκέ, αν και θα μπορούσαν να ήταν λίγο πιο εύστοχοι σε κάποιες περιπτώσεις ανεβάζοντας λίγο παραπάνω την παραγωγικότητά τους στην επίθεση.
Σε κάθε περίπτωση το ματς αυτό δεν αποτελεί κριτήριο για να προκύψουν αγωνιστικά συμπεράσματα καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν εξ αρχής πολύ μεγάλη! Σε κάθε περίπτωση όμως η δεύτερη περίοδος αποτελεί «μελανό» σημείο στην αγωνιστική παρουσία της ομάδας στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.
ΓΗΠΕΔΟ: Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπήτης, Γεωργιάδης, Κωνσταντινόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11 (Α’), 50-15 (Β’), 71-33 (Γ’), 89-44 (Δ’).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γιάνγκ 6, Χάντερ 9, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 5, Στρόμπερι 13, Τσαϊρέλης, Τολιόπουλος, Πρίντεζης 2, Αγραβάνης 17, Χάκετ 7, Λοτζέσκι 20, Αθηναίου 7.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Λαμπρόπουλος 15, Βαν Όστρουμ 7 (1), Κοψαύτης 1, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 8, Μπράουν, Νούτινεν 5, Καλλινικίδης 5 (1), Τζουγκαράκης 3, Σαντί, Σταματόπουλος.

Προηγούμενο άρθροΜαθητές της Αρκαδίας στέλνουν βοήθεια στο Δ.Λέσβου για τους πρόσφυγες (vid)