Βαθιά βαθμολογική «ανάσα» Αρκαδικού επί του Ηρακλείου (vid)

φωτο: drt915 images

Συνέχεια αγωνιστικών υποχρεώσεων των ομάδων της Α2 Εθνικής κατηγορίας το Σάββατο και ο Αρκαδικός ύστερα από την κερδισμένη «μονομαχία» την περασμένη εβδομάδα με το Παγκράτι, καλούνταν και πάλι στην έδρα του στην πρεμιέρα του Β’ γύρου να κερδίσει την ομάδα του Ηρακλείου και να ανατρέψει και τη διαφορά της ήττας των έξι πόντων του Α’ γύρου (65-59). Παράλληλα θέλει τη δεύτερη διαδοχική νίκη με σκοπό να ανακτήσει το χαμένο βαθμολογικό έδαφος από τις έξι διαδοχικές ήττες το προηγούμενο διάστημα, επιστρέφοντας σε «τροχιά» στόχων.

Αγωνιστικά το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης ο Αρκαδικός μπαίνοντας δυνατά στο παρκέ επέβαλε το ρυθμό του και σε συνδυασμό με την μεγαλύτερη ευστοχία σε συνδυασμό με την κυριαρχία στο ριμπάουντ, δημιούργησε ένα πολύτιμο προβάδισμα, το διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του ματς και επικράτησε τελικά με σκορ 80-69.

Οι «γηπεδούχοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και επέβαλαν το ρυθμό τους με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 21-6 στο σκορ. Παρά τα μικρά διαστήματα κακής λειτουργίας σε επίθεση και άμυνα, οι «Αρκάδες» κατάφεραν να ελέγχουν το ματς και στα κρίσιμα σημεία να βρίσκουν τις λύσεις στο σκοράρισμα προκειμένου να διατηρούν το προβάδισμα σε διψήφια διαφορά. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο με το σκορ στο 41-29.

Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης μπήκε δυνατά και ξέφυγε στο σκορ μέχρι και στο +22 (55-33) στα 06’28 του γ’ δεκαλέπτου δείχνοντας ότι η τελική έκβαση του παιχνιδιού θα είναι εξαιρετική θετική για την ομάδα της Τρίπολης. Στη συνέχεια όμως ή κακή αντίδραση στην άμυνα και τα εύστοχα σουτ ισορρόπησαν κάπως την κατάσταση αλλά με το προβάδισμα να παραμένει σε ασφαλή επίπεδα για τους «γηπεδούχους» (65-47).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ηράκλειο πίεσε και με διαδοχικά καλάθια που σημείωσε εκμεταλλευόμενος τις κακές επιλογές του Αρκαδικού στην επίθεση κατάφερε να μειώσει έως και το -9 (76-67) στα 01’35, απειλώντας την υπεράσπιση της διαφορά από το πρώτο ματς. Εν τέλει πιο ουσιαστικός ο Αρκαδικός κατάφερε να κερδίσει με 80-69, κατακτώντας μια «διπλή» νίκη απέναντι ενός αντιπάλου με τους ίδιους στόχους.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ 80-69

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Παπαθανασίου, Κοντίλης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11 (Α’), 41-29 (Β’), 65-47 (Γ’), 80-69 (Δ’).

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 7 (2), Πίνης, Τσακαλέρης 8 (1), Κουρέπης 2, Τσέλλος, Προδρόμου 21 (3), Τζάτζας, Σπυριδάκης, Ναούμης, Ρεντίκας 22 (2), Γαρμπής 5 (1), Τζουγκαράκης 15.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γιάννης Βισκαδουράκης): Πάνου, Λόλας 15, Παπαδάκης 5, Μαραγκάκης, Κουπίδης 7 (1), Πετράκης 16 (3), Γουμενάκης, Λιανός 14 (1), Πάλλης, Λάτοβιτς 12 (1).

Προηγούμενο άρθροΚοπή πίτας και βραβεύσεις στην εκδήλωση της “Γουρουνοπαρέας Μαινάλου” για τη λήξη του κυνηγιού (vid,ph)
Επόμενο άρθροΠαρουσιάστηκε το βιβλίο του Γ.Φίκα στην Τρίπολη-Η Φιλοσοφία έχει ρόλο στην εποχή μας (vid,ph)