Βαθμός «χρυσάφι» από τη Δόξα στη Χαλκίδα !

Φωτο: alex*f sport images

Ρεπορτάζ: Φώτης Αλεξόπουλος

FotisAlex

Στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και του 3ου ομίλου στη Χαλκίδα διεξήχθη ένα πολύ ωραία παιχνίδι ανάμεσα στον τοπικό ΑΟΧ και στη Δόξα Μεγαλόπολης. Μία αναμέτρηση με ενδιαφέρουσα εξέλιξη και «κοντράστ» συναισθημάτων στη διάρκεια της συνάντησης. Η Δόξα ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε της αναμέτρησης, καθώς στο φινάλε κατάφερε να σκοράρει με τον Παναγιωτίδη στο 92′ ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Αγωνιστικά η ομάδα της Χαλκίδας ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά και απείλησε με κάποιες αξιόλογες ενέργειες των Βεζιρτζόγλου και Κρολ. Ωστόσο η ομάδα της Δόξας λειτούργησε σωστά ανασταλτικά και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 35′ όμως η Δόξα που έψαχνε την δική της ευκαιρία να απειλήσει, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με 0-1 όταν μετά από εξαιρετική αντεπίθεση και κάθετη μπαλιά του Νάνου, ο Παναγιωτίδης αφού πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πλάσαρε την κενή εστία!

Η ομάδα του ΑΟ Χαλκίς όμως αντέδρασε άμεσα αφού στο 41′ κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 1-1. Ήταν η φάση στην οποία ο Βεζιρτζόγλου έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Δόξας, αλλά στην επαναφορά της μπάλας ο Μπαλού με νέα κεφαλιά σκόραρε. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Αρχικά απείλησαν στο 49′ με σουτ του Πολίτη, αλλά στο 51′ ήρθε το 2-1, όταν μετά από εξαιρετική συνεργασία των Βεζιρτζόγλου, Θωμά και Πολίτη, ο τελευταίος με ωραίο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Στη συνέχεια η ομάδα του ΑΟ Χαλκίς προσπάθησε να διατηρήσει το καλό ξεκίνημα στην επανάληψη και στο 61′ έφτασε μια ανάσα στο να πάρει σαφές προβάδισμα στο σκορ. Ο Βεζιρτζόγλου βρέθηκε απέναντι στον Μακρυωνίτη ύστερα από μπαλιά του Πολίτη, ωστόσο ο πορτιέρο των «Αρκάδων» με μεγάλη επέμβαση απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

Όσο το ματς έφτανε προς το τέλος του οι παίκτες του Βασίλη Κούβαλη θέλησαν να εξαντλήσουν κάθε πιθανότητα να φύγουν με βαθμό ή βαθμούς από τη Χαλκίδα. Ανέβασαν την πίεση σταδιακά στο φινάλε και στις καθυστερήσεις δικαιώθηκαν με την επίτευξη ενός ακόμη τέρματος. Συγκεκριμένα ήταν το 92′ όταν μετά από ασταθή απομάκρυνση της μπάλας από την άμυνα των «γηπεδούχων» ο Παναγιωτίδης με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Μητακίδη!

ΓΗΠΕΔΟ: Γήπεδο Χαλκίδας.

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρόμπερτ Ντουμιτρέσκου (Πειραιά).

ΒΟΗΘΟΙ: Ιορδάνης Καρακέλες (Πειραιά), Παναγιώτης Αλεξόπουλος (Πειραιά).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γεώργιος Παπαγεωργίου (Βοιωτίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 41′ Μπάλου, 51′ Πολίτης | 35′ Παναγιωτίδης, 90’+2′ Παναγιωτίδης.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 41′ Βεζιρτζόγλου.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Αντώνης Αυλωνίτης): Μητακίδης, Στεργιανός, Θωμάς, Μπακομήτρος, Καραμπάς, Εμέκα (90′ Τσούτης), Μπαλού (85′ Λούκας), Ντελέκος, Βεζιρτζόγλου (89′ Αλμπάνης), Πολίτης, Κρολ.

ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Βασίλης Κούβαλης): Μακρυωνίτης, Γ. Αλεξανδρής, Παναγιωτόπουλος, Νάνος, Βασιλείου, Αντώνακας (67′ Λεβέντης), Θ. Ασημακόπουλος (55′ Πρίκας), Κατσαρός, Παναγιωτίδης, Ν. Λυμπερόπολυος, Κ. Λυμπερόπουλος (70′ Κ. Ασημακόπουλος).