Βαθμός χωρίς γκολ στα “Πηγάδια” για τον Αστέρα

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση της Super League με τη διεξαγωγή της προτελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος (33η), με αρκετά παιχνίδια με σημαντικό αγωνιστικό ενδιαφέρον αλλά και άλλες σαν αυτή της Ξάνθης με λιγότερη σπουδαιότητας. Σε κάθε περίπτωση όμως ακόμη και αν η ομάδα της Τρίπολης έχει εξασφαλίσει για μια ακόμη χρονιά τη συμμετοχή της στα play-off, το κίνητρο της νίκης είναι αρκετά μεγάλο αφού οι «κυανοκίτρινοι» θέλουν να εξασφαλίσουν τις καλύτερες βαθμολογίες συνθήκες με την έναρξη της σειράς των «έξι τελικών» με φόντο ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ακόμη και αν ο αντίπαλος θεωρείται αδιάφορος βαθμολογικά, το παιχνίδι σίγουρα δεν ήταν εξ’ αρχής εύκολη υπόθεση με στόχο την κατάκτηση μετά από πολύ καιρό ενός εκτός έδρας θετικού αποτελέσματος.

Μια αναμέτρηση χωρίς ισχυρά αγωνιστικά κίνητρα αλλά με τον Αστέρα να θέλει τους βαθμούς της νίκης για να ανέβει περισσότερο στη βαθμολογία. Αγωνιστικά το παιχνίδι δεν επιφύλαξε πολλές μεγάλες στιγμές. Η Ξάνθη όμως είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο κερδισμένο πέναλτι αλλά ο Κλέιτον αστόχησε. Από εκεί και πέρα και ο Αστέρας είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά καμία κλασική στην οποία να ζητάει κάτι περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο. Στην επανάληψη  η αποβολή του Γκόιαν θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες στην αναμέτρησης αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Οι δύο ομάδες αναποτελεσματικές επιθετικές δεν μπορούν να δικαιούνται κάτι περισσότερο από το τελικό σκορ. Άλλωστε αποδείχθηκε ότι το μυαλό τους είναι επικεντρωμένο σε άλλες προσεχείς αναμετρήσεις, καθώς δεν φάνηκε να πιέστηκαν ιδιαίτερα για να διεκδικήσουν τη νίκη στο ματς.
Το πρώτο ημίχρονο παρουσίασε δύο αγωνιστικά πρόσωπα. Το πρώτο 20λεπτο αποδείχθηκε κακό βάσει θεάματος και ουσίας, αφού οι δύο ομάδες παρά τη διάθεσή τους στον αγωνιστικό χώρο δεν κατάφεραν να απειλήσουν με κάποια φάση τις αντίπαλες εστίες. Το ματς σταδιακά όμως ανέβασε ρυθμό, με τους «γηπεδούχους» να αποδεικνύονται πιο απειλητικοί και να απειλούν τόσο στο 25’ με απευθείας εκτέλεση του Τριάδη, αλλά και στο 31’ με το χαμένο πέναλτι του Κλέιτον. Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν είχε κάποια κλασική στιγμή, αν και φάσεις εκατέρωθεν στο φινάλε του πρώτου μέρους σημειώθηκαν αλλά χωρίς κάποιο γκολ.
Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού και πάλι έπεσε αν και η Ξάνθη αποδείχθηκε ότι είχε μια ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο. Ειδικά μετά την αποβολή του Γκόιαν οι παίκτες της Ξάνθης προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα χωρίς ιδιαίτερη πίεση στον αγωνιστικό χώρο για το γκολ. Φάσεις πολλές δεν υπήρξαν και το τελικό 0-0 και οι μοιρασμένοι βαθμοί αντικατοπτρίζουν την πραγματική εικόνα της αναμέτρησης σ’ αυτό το 90λεπτο.
ΓΗΠΕΔΟ: Πηγάδια.
ΚΑΙΡΟΣ: Αιθριος.