Βήμα πρόκρισης για τον Αρη κόντρα στον Αστέρα

Φωτο: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Αστέρας Τρίπολης ηττήθηκε με 2-0 στη Θεσσαλονίκη από τον Αρη για το πρώτο παιχνίδι της φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος. Μαντσίνι και Μπερτόγλιο οι σκόρερ για τους «κίτρινους».

Η ομάδα της Αρκαδίας ταξίδεψε με σημαντικές απουσίες και ο Μίλαν Ράσταβατς παρουσίασε μία ενδεκάδα με παίκτες που πήραν την ευκαιρία τους, όπως ο ΑλιΜπάμπα και ο Τζίμας. Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας κράτησε σχετικά εύκολα το μηδέν, ενώ μεσοεπιθετικά δεν έδειξε κάτι το αξιοσημείωτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης με γεμάτο ρόστερ και επιλογές προχώρησε σε αλλαγές και πέρα από το δοκάρι του Σάσα, είδε τους Μαντσίνι στο 69’ και Μπερτόγλιο στο 76’ να πετυχαίνουν τα γκολ της νίκης που δίνουν προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ρεβάνς του Κυπέλλου θα διεξαχθεί στην Τρίπολη, αρχές Φεβρουαρίου.

Άρης: Σιαμπάνης, Δεληζήσης, Γκανέα, Ροζ, Γκαρσία, Τζέγκο, Γκάμα, Σάκιτς, Σάσα, Σίλβα, Μάνος

Αστέρας: Τσιφτσής, Γκαρσία, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τζίμας, Καπίγια, Μουνάφο, Τασουλής, Μπελόκ, Αλί Μπαμπά, Τιλίκα

Γκολ: 69′ Μαντσίνι, 76′ Μπερτόγλιο

Προηγούμενο άρθροΜεσσηνία: Aστυνομικοί εμβολιάστηκαν στην Τριφυλία αντί ηλικιωμένων, που δεν πήγαν στο ραντεβού
Επόμενο άρθροΤο Ναύπλιο στις 21 κορυφαίες προτάσεις του CNN Travel για ταξίδι το 2021