Βήμα τίτλου με καλή εμφάνιση απέναντι σε Δίωνα ο Πάνας!

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Πάνας Κανδήλας το βράδυ της Κυριακής 7 Απριλίου στον 1ο αγώνα των τελικών των play-off στην Α2 τοπική κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Η ομάδα της Αρκαδίας υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την ομάδα του Δίων Κυπαρισσίας. Με τις δύο ομάδες να έχουν εξασφαλίσει την άνοδο στην Α1 τοπική κατηγορία, στόχος πλέον και για τους δύο συλλόγους ήταν η κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά ο Πάνας μετά από ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση με το οποίο κατάφερε να «χτίσει» μια πολύ σημαντική διαφορά για τη συνέχεια, τελικά έφτασε στη νίκη με σκορ 58-45. Μια νίκη που φέρνει μια νίκη μακριά τους «Αρκάδες» από την κατάκτηση του τίτλου.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε την ομάδας της Κανδήλας να προηγείται στο ξεκίνημα με σκορ 12-0 παίζοντας ουσιαστικό μπάσκετ, ενώ στη συνέχεια το προβάδισμα έφτασε και στο 20-5 στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου. Στη συνέχεια ο Δίωνας ανεβάζοντας ρυθμούς κατάφερε να ισορροπήσει την αναμέτρηση μειώνοντας τη διαφορά ακόμη και στο -6 (22-16 στα 04’22), για να κλείσει το ημίχρονο στο 34-22.

Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» ήταν αυτοί όμως που διατήρησαν το προβάδισμα στηριζόμενοι κατά διαστήματα στην καλή αμυντική λειτουργία τόσο όσο χρειαζόταν για να έρθει τελικά η νίκη με σκορ 58-45.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστόπουλος, Ντάσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-5 (Α’), 34-22 (Β’), 44-35 (Γ’), 58-45 (Δ’).

ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος, Θάνος Παπανικολάου): Προκόπος 9(2), Καλαντζής 7(2), Χαραλαμπόπουλος 6, Σταθόπουλος, Μπάρλας 2, Τραχανάς 2, Κωνσταντόπουλος 6(1), Γεωργούσης 9(1), Χριστικάκος, Μάζης, Σάββας 4, Ρεκουνιώτης 13(3).

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Αντώνης Κούτρης): Κατσαργύρης 13, Γιαννόπουλος 1, Τριβοκωστόπουλος 6(2), Μπουσιούτας 8, Κλεφτάκης 2, Τζώρτης, Παντέλης 2, Μαρούκης 4, Σταθόπουλος 2, Σύλλας, Μητρόπουλος 3, Γιαννόπουλος 4.

Προηγούμενο άρθροΑθώος ο Ανδρέας Λυκουρέντζος για την υπόθεση Novartis. Η χυδαία συκοφαντία κατέρρευσε, δηλώνει ο πρώην υπουργός
Επόμενο άρθροΣυμβολική αντίδραση για την υποβάθμιση του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου