Βόλεϊ: Την ήττα γνώρισε ο Αρκαδικός από την Παναχαϊκή

Δύσκολο έργο είχε η γυναικεία ομάδα του Αρκαδικού σ’ ένα ακόμη ματς, για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Η αναμέτρηση απέναντι στην Παναχαϊκή μόνο εύκολη δεν μπορούσε να χαρακτηριστεί, από τη στιγμή ειδικά που η Αχαϊκή ομάδα βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σε κάθε περίπτωση όμως, ανεξάρτητα από τη διαφορά δυναμικότητας, τα κορίτσια του Αρκαδικού έχουν αποδείξει ότι χτυπάνε όλα τα παιχνίδια με ότι δυνάμεις έχουν. Κάτι τέτοιο συνέβη για δύο σετ και το απόγευμα της Κυριακής, ωστόσο η ομάδα της Παναχαϊκής ήταν αυτή που τελικά κατάφερε να φτάσει στη νίκη με σκορ 0-3.

Το τελικό σκορ όπως αναφέρθηκε δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού, αφού η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού ήταν «μαχητική» ως ένα σημαντικό βαθμό στο πρώτο σετ και έχασε το δεύτερο σετ κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια της (προηγήθηκε με 24-21 και τελικά έχασε το σετ με 24-26). Μετά την εξέλιξη του δεύτερου σετ και το 0-2, πλέον ψυχολογικά η ομάδα του Αρκαδικού «κατέρρευσε» με αποτέλεσμα να χαθεί το τελευταίο σετ χωρίς καμία αντίσταση από τις «γηπεδούχες».

Συνολικά πάντως, η ομάδα του Αρκαδικού έδειξε στα δύο πρώτα σετ πολύ καλά αγωνιστικά στοιχεία, με καλή λειτουργία σε σχέση με προηγούμενα ματς τόσο στην υποδοχή όσο επίσης και στο μπλοκ! Είναι δεδομένο ότι αν η ομάδα διέθετε 1-2 επιπλέον παίκτριες σε συγκεκριμένες θέσεις θα είχε περισσότερους βαθμούς φέτος στο πρωτάθλημα, κι αυτό γιατί έχει χάσει κρίσιμα σετ σε παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος που θα μπορούσαν να είχαν αποφέρει πολύτιμους βαθμούς.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.
ΘΕΑΤΕΣ: 40-60.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντώνης Δοξαράς.
ΣΗΜΕΙΩΤΗΣ: Θανάσης Βαρλοκώστας.
ΣΕΤ: 18-25 (1ο | 24′), 24-26 (2ο | 30′), 3-25 (3ο | 15′).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Πεντεφούντη): Πεντεφούντη, Σέμπρου Αν., Νικητοπούλου, Σέμπρου Αλ. Ρόκκα Δ., Δαβάρα, Γιαβή, Αναστοπούλου, Ρόκκα Μιχ., Φιλιπποπολίτη.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ Γ.Ε. (Κοκολας): Μπακλέση, Παπανδροπούλου, Ζήκου, Σπηλιωτοπούλου, Ζερδέβα, Κανδυλάκη, Κανισογλου, Ηλιοπούλου, Γεωργίου, Αλατζά.