«Ξέσπασε» πάνω στη Λάρισα ο Αρκαδικός! (vid)

Φωτο: alex*f sport images

Το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας συνεχίστηκε με τη διεξαγωγή της 18ης αγωνιστικής και την ομάδα της Τρίπολης να δίνει ίσως το πιο κρίσιμο εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας στον β’ γύρο. Ο Αρκαδικός καλούνταν να αντιμετωπίσει την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος μέχρι σήμερα στο φετινό πρωτάθλημα ομάδα της ΑΕΛ διεκδικώντας μόνο το ροζ φύλλο αγώνος. Μία νίκη ύψιστης σημασίας για τους «Αρκάδες» προκειμένου να ανέβουν ακόμη περισσότερο βαθμολογικά στη «μάχη» για την απευθείας παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα της Τρίπολης σ’ ένα από τα καλύτερα φετινά εντός έδρας παιχνίδια της ομάδας της Τρίπολης στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας, κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 86-59 και να φτάσει αισίως στην 7η νίκη την τρέχουσα σεζόν και μετά από καιρό έστω και οριακά να ανέρχεται στην 10η προνομιούχο θέση της βαθμολογίας. Μία νίκη που συνδυάστηκε από καλή εμφάνιση και σταθερότητα στην καλή απόδοση της ομάδας στις τελευταίες αγωνιστικές επιτρέποντας στους «Αρκάδες» να βλέπουν με αισιοδοξία την δύσκολη συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Ο Αρκαδικός για ακόμη ένα εντός έδρας παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε από νωρίς στηριζόμενος στη διάθεση που έδειξε στο ριμπάουντ και στην αποτελεσματικότητα του στην επίθεση, αλλά και στην αμυντική λειτουργία. Η ομάδα της Τρίπολης προηγήθηκε με 21-10 για να υπερασπιστεί στη συνέχεια την πρωτοπορία στο σκορ ακόμη και όταν οι «φιλοξενούμενοι» πλησίαζαν στο σκορ για το 42-33 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη κατά διαστήματα ο Αρκαδικός ήταν ουσιαστικός αυξάνοντας το προβάδισμα. Αρχικά με το 59-43 προς το φινάλε της τρίτης περιόδου και στη συνέχεια στην τελευταία περίοδο όπου οι «γηπεδούχοι» πάτησαν «γκάζι» φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση με σκορ 86-59.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΕΛ 86-59

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14 (Α’), 42-33 (Β’), 63-53 (Γ’), 86-59 (Δ’).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανός, Διαμαντής, Θεοδωρόπουλος

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 9(2), Πίνης, Τσακαλέρης 6(1), Κουρέπης 6, Προδρόμου 11, Ρεντίκας 19(3), Γαρμπής 7, Ναούμης 2, Τζουγκαράκης 26.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης, Σταμπουλής 12, Παπαχρήστος 7, Δεληγιώργης 5, Πολίτης 11(2), Τσιλούλης 13(3), Μαλτέσιος 2, Τσούτσος 9, Θορστέινσον.

Προηγούμενο άρθροΤέλος ο Ελευθερόπουλος από τον Αστέρα!
Επόμενο άρθροΛΑ.ΟΣ: Όχι «πυροσβεστικές» λύσεις για τους συμβασιούχους πυροσβέστες!