«Χορταστικός» ο Αστέρας «φίλεψε» με 4άρα τον Πανθρακικό για τα χρόνια πολλά! (vid)

Φωτο: Α.Κ.

Πρώτη αγωνιστική και ειδικότερα πρώτη αγωνιστική υποχρέωση για το 2016 στη Super League με τον Αστέρα Τρίπολης να υποδέχεται τον Πανθρακικό στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Μια αναμέτρηση στην οποία δεν «χωράει» άλλο αποτέλεσμα εκτός από τη νίκη για τους «κυανόλευκους» που έκλεισαν με το χειρότερο δυνατό τρόπο το προηγούμενο έτος με τέσσερις διαδοχικές ήττες σε ισάριθμα ματς. Σίγουρα το 2016 οι άνθρωποι του Αρκαδικού συλλόγου ήθελαν να ξεκινήσουν με θετικό αποτέλεσμα τις επίσημες υποχρεώσεις τους και πόσο μάλλον δε, στο γήπεδο τους. Σε ένα όχι γεμάτο γήπεδο με σχετικά καλές καιρικές συνθήκες ο Αστέρας Τρίπολης έδινε με λίγα λόγια ένα σημαντικό από βαθμολογικής άποψης ματς.

Αναφορικά με την αναμέτρηση οι παίκτες του Αστέρα έδειξαν από την αρχή πόσο θέλουν το ματς και μέσα από την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ματς επέβαλαν το ρυθμό τους και έψαξαν το γκολ στην αναμέτρηση που τελικά ήρθε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου από τον Γιάννου. Αυτό το γκολ αποδείχθηκε πολύ σημαντικό αφού στην επανάληψη ο Αστέρας ήταν εξαιρετικός σημειώνοντας μια άνετη και ευρεία νίκη με σκορ 4-0.
Στο πρώτο ημίχρονο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Αστέρας έδειξε τις προθέσεις του στον αντίπαλο. Έλεγξε το ρυθμό του ματς έχοντας φανερά την κατοχή του μπάλας με το μέρος του και αμυντικά τουλάχιστον δεν αντιμετώπισε κανένας πρόβλημα από τους παίκτες του κ. Ελευθερόπουλου. Την ίδια ώρα επιθετικά ο Αστέρας δεν είχε πολλές καλές στιγμές στο ματς και σε όσες περιπτώσεις προσπάθησε να σκοράρει (1′, 30′), ο Αθανασιάδης έδειξε τα αντανακλαστικά του και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ευτυχώς για τους «Αρκάδες» όμως ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας δεν πέρασε ανεκμετάλλευτη από τον Γιάννου που εκτέλεσε υποδειγματικά και σκόραρε στο 41′ για το 1-0, δίνοντας προβάδισμα σε πολύ καλό χρονικό σημείο της αναμέτρησης για την ομάδα της Τρίπολης.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε επίσης δυνατά και με καλή άμυνα αλλά και σταδιακή αύξηση της πίεσης για να «κλειδώσει» τη νίκη, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Αθανασιάδη, βρήκε τελικά πολλούς και εντυπωσιακούς τρόπους να τον νικήσει και να φτάσει στην «πλούσια» παραγωγικότητα του επιθετικά. Μετά από 4-5 πολύ καλές στιγμές στο διάστημα από το 58′ έως το 62′ στο 63′ ο Ιγκλέσιας έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ. Από εκεί και πέρα ήρθαν ακόμη δύο πανέμορφα τέρματα στο 73′ με τον Γιάννου και στο 76′ με τον Φούντα! Τα τελευταία λεπτά είχαν τυπικό χαρακτήρα για τους «Αρκάδες» που εν τέλει έφτασαν σε μια πολύ καλή και γεμάτη εμφάνιση στο πρώτο επίσημο ματς για το 2016.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».