«Τετράστερος» στη βροχή με ανατροπή! (vid)

Φωτο drt915 images

Η αγωνιστική δράση με διαδοχικά επίσημα ματς μέσα σε διάστημα λίγων μόνο 24ώρων συνεχίζονται για την ομάδα του Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος μετά το νικηφόρο πέρασμα στον αγώνα με τα Τρίκαλα για το Κύπελλο Ελλάδος, καλούνταν να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα για το πρωτάθλημα απέναντι στον Παναιτωλικό στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Ένα πολύ σημαντικό από βαθμολογικής άποψης παιχνίδι, με την ομάδα της Αρκαδίας να θέλει τους τρεις βαθμούς προκειμένου να ξεφύγει από τις επικίνδυνες θέσεις ακόμη περισσότερο και να διατηρήσει την όποια επαφή με τις θέσεις της πρώτης πεντάδας του πρωταθλήματος της Super League.

Εκ του αποτελέσματος ο Αστέρας μπορεί να είχε ένα όχι καλό ξεκίνημα καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ, στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς, κατάφερε να βρει φάσεις τις οποίες εκμεταλλεύτηκε και όχι απλά ανέτρεψε το σκορ αλλά επικράτησε και με το εντυπωσιακό 4-1! Αναμφίβολα ο Αστέρας δείχνει σημάδια ανάκαμψης στην απόδοσή του, με τρίτο διαδοχικό παιχνίδι που συνδυάζεται με καλή εμφάνιση και φέρνει την ομάδα της Τρίπολης ακόμη πιο μακριά από τις επικίνδυνες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Το ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν καλό για την ομάδα της Τρίπολης αφού αρχικά στο 9′ βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Μουνιός και στη συνέχεια να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Κυριακίδη εξαιτίας της αποτελεσματικής αντίπαλης άμυνας. Η ροή του παιχνιδιού ωστόσο άλλαξε σ’ ένα δίλεπτο, αρχικά στο 38′ με ωραία επίθεση του Αστέρα έρχεται το 1-1 από τον Στανισάβλιεβιτς και ένα λεπτό αργότερα με κερδισμένο πέναλτι (είχε προηγηθεί υπόδειξη φάουλ που άλλαξε μετά από υπόδειξη του βοηθού) ο Μάσα έκανε το 2-1.

Στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με τον «αέρα» της ανατροπής στο φινάλε του α’ μέρους και με γρήγορο γκολ του Στανισάβλιεβιτς έκανε στο 49′ το 3-1. Από εκεί και ύστερα η κυριαρχία της Αρκαδικής ομάδας ήταν πλέον καθολική. Έλεγχος του ματς, ακίνδυνη η επίθεση του Παναιτωλικού με τους παίκτες του κ. Ελευθερόπουλου να συνεχίζουν να δημιουργούν φάσεις και να απειλούν την εστία του εκπληκτικού κατά τα άλλα Κυριακίδη. Στο 57′ η νίκη του Αστέρα πήρε διαστάσεις όταν ο Τσουκαλάς διαμόρφωσε το 4-1. Μοναδική «παραφωνία» η ατυχία του φορμαρισμένου Ιγκόρ, ο οποίος τραυματίστηκε με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με δέκα παίκτες, αλλά το σημαντικότερο ότι είναι πολύ πιθανό να μείνει αρκετό καιρό εκτός αγωνιστικής δράσης.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

ΚΑΙΡΟΣ: Βροχερός.