1η η Μπουρτσουκλή, 2η η Αντωνίου της ΑΕΚ Τρίπολης

Ακόμα μια μεγάλη επιτυχία για τον όμιλο τένις της ΑΕΚ Τρίπολης έφεραν οι δύο αθλήτριες Μπουρτσουκλή Ραφαηλία και Αντωνίου Αναστασία. Στο ενωσιακό τουρνουά του Ρίου για κορίτσια κάτω των 14αρων ετών οι δύο αθλητριες τηε ΑΕΚ πήραν την πρώτη και την δεύτερη θέση αντίστοιχα. Έτσι μετά την δεύτερη θέση απο τη Τρυφωνοπούλου και την τρίτη απο τον Δελή τα δύο κορίτσια της ΑΕΚ Τρίπολης έφεραν τον τελικό στην Τρίπολη αφού τερμάτισαν πρώτες στους ομίλους τους και βρέθηκαν να αγωνίζονται σε έναν “εμφύλιο” τελικό για την κατάληψη της πρώτης και της δευτερης θέσης στο πρώτο ενωσιακό της χρονιάς.

Πιο συγκεκριμένα, η Αντωνίου αντιμετώπισε στον ομιλό της την Κατσίγιαννη (Νικη Πατρών) την οποια και κέρδισε 4-0, 4-1 και στον δεύτερο γύρο την Κορνάρου (Νίκη Πατρών) της οποίας επικράτησε με σκορ 4-0, 4-1. Στον ημιτελικό αντιμετώπισε και επικρατησε της Αρβανιτοπουλου (Αοα. Πατρών) με 6-0, 4-6, 6-3 περνώντας στον τελικό. Εκεί βρέθηκε αντίπαλος με την συναθλητριά της στην ΑΕΚ Μπουρτσουκλή. Η Μπουρτσουκλή στον πρώτο αντιμετώπισε και κέρδισε την Βρυώνη (Καλαμάτα) με 4-1, 4-0 και στον δεύτερο γύρο την Αρβανιτοπούλου (Αοα. Πατρών) με 4-1, 4-0. Στον ημιτελικό η Μπουρτσουκλή κέρδισε και την Κορνάρου (Νίκη Πατρών) με 6-3, 6-1 και κέρδισε και αυτή με την σειρά της μια θέση στον μεγάλο τελικό του τουρνουά. Στον τελικό η Μπουρτσουκλή ηταν η μεγάλη νικήτρια καθώς μετά απο ενα συναρπαστικό αγώνα επικράτησε της Αντωνίου (ΑΕΚ Τρίπολης) με 6-4, 6-4 κερδίζοντας έτσι την πρώτη θέση του τουρνουά.

Επόμενοι αγώνες για τα δύο κορίτσια του ομίλου μας το 1ο Πανελλαδικό τουρνουά που θα γίνει στην Αττική απο τις 22/2. Η επιτροπή Διοίκησης και οι προπονητές του ομίλου τις συγχαίρουν δημόσια και τις εύχονται καλη επιτυχία στις επόμενες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.