2 στα 2 στα φιλικά με Πανηλειακό και Κόρινθο ο Αστέρας

Μετά τη νίκη του το Σάββατο στον Πύργο επί του Πανηλειακού, ο Αστέρας επιβλήθηκε την Κυριακή και στην Κόρινθο, στο φιλικό παιχνίδι επί της ομώνυμης ομάδας, με 2-0, χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Ισπανοί Ναβάρο (59’) και Χουάνμα (82’).

Το πρώτο γκολ του Αστέρα ήρθε στο 59ο λεπτό, με κοντινό πλασέ του Ναβάρο, που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την σέντρα του Ζαραδούκα από δεξιά.

Το δεύτερο γκολ του Αστέρα σημειώθηκε στο 82ο λεπτό, όταν μετά από όμορφη ατομική ενέργεια του Καράσκο και πάσα στον Χουάνμα, ο Ισπανός ποδοσφαιριστής με πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Αστέρας που ήταν καλύτερος στη διάρκεια της φιλικής αναμέτρησης είχε και δύο δοκάρια, με τους Λισγάρα (28’) και Ζησόπουλο (52’). Στο 28ο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάφα, ο Λισγάρας με προβολή έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Στο 52’ και έπειτα από νέα καλοχτυπημένη εκτέλεση κόρνερ του Κάφα, ο Ζησόπουλος έπιασε την κεφαλιά, όμως το δοκάρι της Κορίνθου δεν του επέτρεψε να πανηγυρίσει.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, η πρώτη εμφάνιση του Γκιράν Εντό, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις, αλλά και του Λούι που έδειξε και αυτός με τη σειρά του πολύ καλά στοιχεία.

Στο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης, τιμήθηκαν με αντίστοιχες πλακέτες από τον Σύλλογο Αρκάδων Κορινθίας, ο πρόεδρος της ΠΑΕ Αστέρας Γιώργος Μποροβήλος για την προβολή που κάνει στην Τρίπολη η ομάδα και ο προπονητής της ομάδας Σάκης Τσιώλης για την πολύ καλή αγωνιστική παρουσία της ομάδας την περσινή αγωνιστική περίοδο.

Διαιτητής: Γιάννης Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Κόρινθος: Αρχοντάκης, Ντερτιλλής, Φίλης, Λουβρής, Τσορμπαντζίδης, Σπυρόπουλος, Μανιάτης, Τσίτσι, Καφαντάρης, Κερνενίδης, Γκεοργκίεφ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Κουλός, Μπέρκοβιτς, Ανπαδιωτάκης, Κόντης, Ντρακόλοφ, Διαμαντόπουλος, Νούλας.

Αστέρας Τρίπολης: Γεωργακόπουλος (65’ Λαδάς), Λούι (46’ Τσαμπούρης), Πιπίνης (46’ Ζαραδούκας), Κοντοές (61’ Σέτι), Λισγάρας (46’ Ζησόπουλος), Εντό (46’ Χουάνμα), Ναβάρο (70’ Μηλιώτης), ΝτεΜπλάσις (65’ Ουρτάδο), Ουσέρο (61’ Μουνάφο), Κάφα, Μπαράλες (61’ Καράσκο).