Πιέστηκε ο Αρκαδικός αλλά έφτασε στη νίκη 81-72 επί του Παπάγου

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORT IMAGES

Το απόγευμα του Σαββάτου (10/03) είχε αγωνιστική δράση στο χώρο της Α2 Εθνικής Ανδρών και ο Αρκαδικός που προερχόταν από ένα κακό αποτέλεσμα στην Καρδίτσα ήταν υποχρεωμένος να επιστρέψει στις νίκες στην έδρα του απέναντι στον Παπάγου. Συγκεκριμένα στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης ο Αρκαδικός ήταν αυτός που κατάφερε τελικά όχι εύκολα να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με σκορ 81-72 στη δύσκολη προσπάθειά του να παραμείνει στην κατηγορία.

Αγωνιστικά η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα κυρίως λόγω της όχι καλής επιθετικής λειτουργίας του Αρκαδικού. Η συνέχεια στο ματς και συγκεκριμένα στο β’ δεκάλεπτο ήταν καλύτερη για τους «γηπεδούχους» που πήραν το προβάδισμα στο ματς μέχρι και το 41-34 στο φινάλε του ημιχρόνου, προβάδισμα που με καλύτερες επιλογές επιθετικά θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο.

Στην επανάληψη ο ΣΕΦΑ αποδείχθηκε κακός σε επίθεση και άμυνα με αποτέλεσμα το προβάδισμα του Παπάγου με 47-55. Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» ανέβασαν ρυθμούς επέστρεψαν στο ματς σε μια εξέλιξη ντέρμπι για τις δύο ομάδες μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Ωστόσο ο ΣΕΦΑ στο τελευταίο τρίλεπτο πήρε το μικρό προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι το φινάλε και το τελικό 81-72 που διαμορφώθηκε χάρη σε διαδοχικά καλάθια στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ 81-72

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 10/03/2018 (17:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βαρδάλος-Μαλαμάς-Δημόπουλος (Βακαλόπουλος)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23 (Β’), 41-34 (Β’), 55-60 (Γ’) 81-72 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Δεσποτάκης): Μπιζούκας, Βλάχος, Σίνης 5, Μούκας 7 (1), Προδρόμου 22, Μαραγκάκης, Τζαϊδάς 4, Πελτιέρ 14 (1), Γαρμπής 12 (2), Αποστολίδης Τζουγκαράκης 17.

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Κατσούνης): Μελισσαράτος 21 (2), Γκάτζο 2, Αποστολίδης 5, Δέδες 12 (3), Ζώρζος 13, Παπαπέτρου 2, Κιαπέκος, Σάλεχ 12 (2), Ψαράς 5 (1).