Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος 2-1…

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 2-1. ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΣ!

Ο Αστέρας νίκησε με 2-1 τον μαχητικό Πανιώνιο για τη 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Αυτή ήταν η 6η νίκη εντός έδρας για τους Αρκάδες σε ισάριθμα παιχνίδια στην Τρίπολη.

Στα 40 δευτερόλεπτα ο Αστέρας είχε ήδη ανοίξει το σκορ πετυχαίνοντας τον απόλυτο αιφνιδιασμό του Πανιωνίου, στο ντέρμπι του 3ου με τον 4ο της βαθμολογίας. Οι Αρκάδες με το 2-1 κόντρα στους κυανέρυθρους πέρασαν πιο ψηλά στη βαθμολογία με 23 βαθμούς. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου έμεινε στους 21.

Ο Φραγκουλάκης, ο οποίος δείχνει να βρίσκει θέση στην ενδεκάδα και να ενσωματώνεται στον τρόπο παιχνιδιού που ζητά ο Τσιώλης, έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, απέφυγε το Σπυρόπουλο, γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι και ο Ντε Μπλάσις που ακολουθούσε την έστειλε στα δίχτυα με δυνατό αριστερό σουτ.

Μετά το γρήγορο γκολ ο Πανιώνιος είχε την κυκλοφορία μπάλας, αλλά ο Αστέρας ήταν πολύ επικίνδυνος όταν έβγαινε στην κόντρα. Οι ποδοσφαιριστές του Σάκη Τσιώλη είχαν δώσει χώρο στον Πανιώνιο, χωρίς ωστόσο να απειληθούν στο ελάχιστο. Ο Φούλοπ πέρασε ένα από τα ευκολότερα απογεύματα της καριέρας του.

Μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι άρχισαν να αυξάνουν την πίεση ψηλά και να κερδίζουν μέτρα προς την περιοχή του Γιαννακόπουλου. Στο 33 ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου έχασε την μπάλα σε «εύκολη» σέντρα του Τσαμπούρη, ο Ντε Μπλάσις πήρε την… ασίστ με τον Αυλωνίτη να σταματά την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Μετά τη χαμένη ευκαιρία ο Αστέρας συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και στο 39 ο Ουσέρο σκόραρε ένα από τα ομορφότερα γκολ της Super League. Ο Ισπανός με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή με εξωτερικό φάλτσο, κάρφωσε την μπάλα στα παραθυράκι του Γιαννακόπουλου για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός δεν ήταν ανάλογος με αυτόν του πρώτου ημιχρόνου. Υπήρχε όμως ένα δίλεπτο που ο Πανιώνιος έφτασε κοντά στο γκολ. Αρχικά με ωραίο σουτ του Σάμαρηπου απέκρουσε ο Φούλοπ και στη συνέχεια με διαγώνιο του Αραβίδη που πέρασε άουτ.

Οι ευκαιρίες του Αστέρα στο δεύτερο μέρος ήρθαν μετά το 65ο λεπτό. Η μία με σουτ του Ντε Μπλάσις, η άλλη με κεφαλιά του Μπαρτολίνι την οποία σταμάτησε πάνω στη γραμμή ο Ρόβας και η τρίτη με σουτ του Ουσέρο το οποίο απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπαρτολίνι αποχώρησε με πρόβλημα στον προσαγωγό και η άμυνα του Αστέρα αποδυναμώθηκε. Ο Κουρμπέλης πέρασε στόπερ, ο Αλβάρεζ αμυντικό χαφ και ο Πανιώνιος πίεσε και έφτασε στο γκολ με μακρινό σουτ του Κολοβού. Μετά το 2-1  οι κυανέρυθροι έκλεισαν τον Αστέρα στο μισό γήπεδο μέχρι το 87 όπου ο Τσαμπούρης με ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε από τη δεξιά πλευρά και ανέβασε ψηλά. Στο τελευταίο λεπτό οι Αρκάδες έφτασαν κοντά στο 3-1 με σουτ του Μπακασέτα το οποίο κόντραρε στους αμυντικούς του Πανιωνίου.

Λεπτό προς λεπτό

Α’ ημίχρονο

1′ ΓΚΟΛ 1-0 Ντε Μπλάσις – ωραία κίνηση Φραγκουλάκη από αριστερά, γύρισε τη μπάλα στην περιοχή και ο Ντε Μπλάσις με δυνατό σουτ νίκησε το Γιαννακόπουλο.

12′ κίτρινη Ρόκας για φάουλ στον Ουσέρο.

25′ σουτ Ουσέρο από μακριά, δεν αιφνιδίασε το Γιαννακόπουλο.

28′ ωραία κάθετη Σάμαρη στον Ντούνη που πέφτει μέσα στην περιοχή, ο Μαντάκης του δίνει κίτρινη για θέατρο.

31′ σουτ Αραβίδη από πλάγια, ο Φούλοπ μπλοκάρει.

33′ ευκαιρία Αστέρας – σέντρα Τσαμπούρη, ο Γιαννακόπουλος χάνει τη μπάλα, πλασέ Ντε Μπλάσις, ο Αυλωνίτης σώζει.

36′ σέντρα Ναβάρο, κεφαλιά Γκάμπριελ άουτ

39′ ΓΚΟΛ!!!!! 2-0 Ουσέρο γκολάρα – στρώσιμο Ντε Μπλάσις, με το εξωτερικό φάλτσο ο Ουσέρο σουτάρει έξω από την περιοχή, η μπάλα στο “παραθυράκι” του Γιαννακόπουλου!!

45′ γύρισμα Τσαμπούρη, πλασέ Ναβάρο άουτ. Καλή στιγμή.

Λήξη ημιχρόνου

Β’ ημίχρονο

46′ αλλαγή Πανιώνιος. Κολοβός αντί Ντούνη.

50′ πολύ καλό σουτ Ντε Μπλάσις έξω από την περιοχή, εντυπωσιακά πέφτει δεξιά και διώχνει σε κόρνερ ο Γιαννακόπουλος.

61′ καλό σουτ Σάμαρη, εντυπωσιακή επέμβαση Φούλοπ σε κόρνερ

63′ ευκαιρία Πανιώνιος – ο Αραβίδης μπαίνει μόνος από αριστερά, πλασάρει άουτ. Έχει ανέβει ο Πανιώνιος.

64′ κόρνερ Ράγιος, κεφαλιά Μπαρτολίνι, κόβει πάνω στη γραμμή ο Ρόβας!

69′ αλλαγή Αστέρας – Κουρμπέλης αντί Γκάμπριελ. Στην κορυφή περνά ο Ναβάρο.

70′ αλλαγή Πανιώνιος – Κουλουχέρης αντί Ρόβα

73′ αλλαγή Αστέρας – Αλβάρες αντί Μπαρτολίνι που τραυματίστηκε στον προσαγωγό. Στόπερ ο Κουρμπέλης, ο Αλβάρεζ στα χαφ.

76′ αλλαγή Πανιώνιος. Καμπάνταης αντί Σάμαρη

79′ ευκαιρία Αστέρας – παράλληλη Ράγιος προς Σανκαρέ που δεν καταφέρνει να τη σπρώξει στα δίχτυα

80′ σουτ Οκόγιε λίγο άουτ

81′ ΓΚΟΛ 2-1 Κολοβός – ωραίο σουτ Κολοβού έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αριστερή γωνία του Φούλοπ

88′ σουτ Φραγκουλάκη η μπάλα λίγο άουτ

89′ αλλαγή Αστέρας. Μπακασέτας αντί Ντε Μπλάσις

90′ ωραία πάσα Ράγιος για Μπακασέτα, ο οποίος καθυστερεί να κάνει το σουτ και κοντράρεται