Μπορούσε κάτι παραπάνω ο Αρκαδικός απέναντι στον Ακάδημο (+ph, vd)

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού υποδεχόταν στην Τρίπολη την πρωτοπόρο και αήττητη μέχρι στιγμής ομάδα του Ακάδημου, έχοντας ένα πολύ δύσκολο έργο στην προσπάθεια αναζήτησης βαθμών που θα την απομακρύνουν από τις τελευταίες θέσεις. Αν και το έργο του ΣΕΦΑ ήταν πολύ δύσκολο, οι παίκτες του Παναγιώτη Γεωργακόπουλου αντιμετώπισαν στα ίσα τον αντίπαλο και για τρία δεκάλεπτα και ίσως λίγο παραπάνω αποδείχθηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί, αλλά εν τέλει ηττήθηκαν με σκορ 58-73.

Η ομάδα του ΣΕΦΑ απέναντι σε έναν όχι καλό Ακάδημο πάλεψε για τη νίκη, εκμεταλλευόμενη τις σημαντικές απουσίες και την μετριότατη αγωνιστική παρουσία των «Μεσσήνιων». Τα πολλά λάθη και οι κακές επιλογές στην επίθεση έπαιξαν ουσιαστικό ρόλο στο να μην καταφέρει να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη η ομάδα της Τρίπολης. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τον Αρκαδικό που προηγήθηκε με 19-9 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου και παρ’ όλο που στο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-37, ισοφάρισε εκ νέου στα 05’18 του γ’ δεκαλέπτου, κλείνοντας μάλιστα το γ’ δεκάλεπτο με 48-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός περισσότερο από κακές επιλογές στην επίθεση που οδήγησαν σε κρίσιμα καλάθια από τον αντίπαλο επέφεραν το τελικό 58-73.

Η ομάδα της Τρίπολης παραμένει στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και πλέον στρέφει το αγωνιστικό ενδιαφέρον αποκλειστικά στο ματς της επόμενης αγωνιστικής στην Καλαμάτα επί των «80άριδων» σ’ ένα πολύ σημαντικό από βαθμολογικής άποψης ματς.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 16/12/2018 (16:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 80-100.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Ντάσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-9 (Α’), 30-27 (Β’), 48-54 (Γ’), 58-73 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Νικολαΐδης, Γκέκας, Αλεξόπουλος 5(1), Παππάς 11, Σωτηρόπουλος 11, Καψιώτης 3, Τσιράκης 5(1), Μικρός 19, Χαραλαμπόπουλος 2, Κουτσουμπός, Συρεγγέλας – Αθανασιάδης 2, Κουλουράς.

ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΑΠΣ (Γιώργος Ροζακέας): Ζύμπας 6, Κυριακίδης, Αντωνόπουλος 2, Μπόμπολης 6(2), Κριμιλής 16, Μπούζας, Μωράκης 2, Καραγγελής 30, Σπαντιδέας 8(1), Παπαδέας 3(1), Μασουρίδης.

Προηγούμενο άρθροΟδός «Νεομάρτυρος Δημητρίου»: Οι διευκρινήσεις του Δήμου για το στολισμό και η δέσμευση της ΔΕΥΑΤ για τον καθαρισμό του δρόμου
Επόμενο άρθροΙαβέρης για δωρεά νεφρού στο γιο του: «Έκανα το αυτονόητο ως πατέρας»