Χαμένη μεγάλη ευκαιρία για νίκη η Άμιλλα απέναντι στην ΑΕΠΣ Αρίς

Για την 7η αγωνιστική της Α2 Εθνικής κατηγορίας η ΓΕΑ Άμιλλα 2000 κλήθηκε να φιλοξενήσει την ομάδα της ΑΕΠΣ Αρίς στο ντέρμπι της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Μια αναμέτρηση με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον που ωστόσο βρήκε μεγάλη κερδισμένη την ομάδα της Μεσσηνίας στις λεπτομέρειες με σκορ 59-61.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον και δραματικό ως προς την εξέλιξή του σε όλη τη διάρκεια του ματς, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Το α’ δεκάλεπτο αποδείχθηκε ισορροπημένο σε γενικές γραμμές με αποτέλεσμα το 12-14 στο φινάλε του. Στην β’ περίοδο οι φιλοξενούμενες ανεβάζοντας ρυθμούς είχαν το σταθερό προβάδισμα στο σκορ με διαφορές τις τάξεως των 3-8 πόντων έχοντας καλύτερη επιθετική λειτουργία με το σκορ να διαμορφώνεται στο φινάλε του α’ μέρους στο 26-32.

Στην επανάληψη η Άμιλλα αντέδρασε και κατάφερε να επιστρέψει στο ματς ανακτώντας το προβάδισμα με σκορ 39-38 στα 03’57, για να ολοκληρωθεί το γ’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 41-43. Στο δ’ δεκάλεπτο η εξέλιξη του ματς ήταν εξαιρετική συναρπαστική. Μετά το 41-45 η Άμιλλα με τρομερό ξέσπασμα στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 57-48 στα 04’19, ωστόσο η Μεσσηνιακή ομάδα με αντεπίθεση διαρκείας και με ουσιαστικές επιθέσεις όχι μόνο «επανήλθε» στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά κατάκτησε το ροζ φύλλο αγώνος με νικητήριο καλάθι στα 00’16’’ πριν το φινάλε.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 12/12/2021 (13:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρόνης, Καψιώχας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14 (Α’), 26-32 (Β’), 41-43 (Γ’), 59-61 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς, Γιώργος Χρονόπουλος): Μανιατά 3(1), Τσουκαλά 5(1), Τρυφωνίδη 16, Μονογυιού 13, Μίχαλου 15(5), Παναγιωτόπουλος 7.
ΑΕΠΣ ΑΡΙΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης): Παπαδημητρίου 14, Κουτέλα 7, Καστανιά 2, Μπούζα, Χονδρουλάκη 13(3), Σούτα 5, Παπαδοπούλου 7(1), Φραγγέα, Αντωνοπούλου 13.

Προηγούμενο άρθροΝικητής στη λάσπη ο Παναρκαδικός 2-0 τον Χαραυγιακό
Επόμενο άρθροΤα σημεία δωρεάν ελέγxου Covid-19 για την Δευτέρα σε Τρίπολη και Κάψια