«Χιτσκοκικό» φινάλε στο ΔΑΚ – Οδυνηρή ήττα του Αρκαδικού

Φωτο: alex*f sport images

Το απόγευμα του Σαββάτου διεξαγόταν η ιδιαίτερα κρίσιμη 22η αγωνιστική για αρκετές ομάδες τόσο για τη «μάχη» της ανόδου, όσο και για τη «μάχη» της «σωτηρίας». Για την ομάδα του Αρκαδικού η αναμέτρηση του κλειστού γυμναστηρίου ΔΑΚ Τρίπολης απέναντι στον Αμύντα αποτελούσε σπουδαίας σημασίας παιχνίδι με τη νίκη να κρίνεται απαραίτητη για τους «κυανόλευκους» προκειμένου να μείνουν «ζωντανοί» στη διεκδίκηση της απευθείας παραμονής.

Ύστερα από ένα εξαιρετικά συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία επίθεση ο Αμύντας πέρασε από την Τρίπολη επικρατώντας στην παράταση με σκορ 82-84. Μία νίκη που φέρνει με το ένα πόδι την ομάδα του Αμύντα στην απευθείας παραμονής και τον Αρκαδικό πλέον να δίνει «μάχη» επιβίωσης για την παραμονή στην κατηγορία μέσω play-out.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα της Τρίπολης που προηγήθηκε με 14-4, αλλά από εκεί και πέρα αδικαιολόγητος εκνευρισμός και κακές επιλογές στην επίθεση επέτρεψε στον Αμύντα να επιτρέψει στο ματς. Η αποτελεσματικότητα της Αθηναϊκής ομάδας από την περιφέρεια στην Β’ περίοδο κρατούσε μέσα στον ματς τους «φιλοξενούμενους».

Την επανάληψη ο Αρκαδικός ανέβασε ρυθμούς πήρε εκ νέου μικρό προβάδισμα κλείνοντας το γ’ δεκάλεπτο προηγούμενος με 49-44. Στην τελευταία περίοδο ο Αμύντα με απίστευτη ευστοχία και 7 τρίποντα σε εκείνο το διάστημα βρέθηκε μια ανάσα από τη νίκη (67-71 στα 00’40’’). Οι παίκτες του κ. Διαμαντάκου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με κρίσιμες βολές και ένα επιθετικό ριμπάουντ στα τελευταία δευτερόλεπτα έστειλαν το ματς στην παράταση (72-72). Εκεί όμως ο Αμύντας πιο εύστοχος παρότι βρέθηκε πίσω με 77-72 στα 02’39, γύρισε το παιχνίδι με σερί 0-9 για το 77-81 στα 01’04 της παράτασης, με τον ΣΕΦΑ να μην μπορεί εκ νέου να οδηγήσει το ματς σε νέα παράταση παρ’ ότι στο τέλος οι «γηπεδούχοι» έχασαν φόλοου καλάθι για την ισοφάριση. Το τελικό 82-84 επέφερε ανάμεικτα μεγάλη αντίθεση συναισθημάτων μεταξύ των δύο ομάδων.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 82-84 (72-72)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γεωργιάδης-Πουρσανίδης Κ.-Τζίμα (Κουκάκης)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 36-34, 49-44, 72-72, πρτ. 82-84.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 12 (1), Πίνης 5 (1), Τσακαλέρης 7 (2), Κουρέπης 1, Προδρόμου 18 (1), Ρεντίκας 19 (2), Γαρμπής, Ναούμης 3 (1), Τζουγκαράκης 17.

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ (Αλέξανδρος Ζαβός): Ζούπας 11, Αγγελόπουλος 19, Διαμαντόπουλος 14 (4), Κουκουνιάς 6, Βαρδιάνος 14 (3), Μανσαράι, Δορκοφίκης 3 (1), Μπάρμπας 14 (4), Βογιατζής 1, Καμπούρης 2.