Δείγμα θετικό για Αρκαδικό παρά την ήττα από τον Απόλλωνα Πατρών

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο δεν υπήρξαν για καμία ομάδα της Α2 Εθνικής κατηγορίας, αφού επανέναρξη στο πρωτάθλημα έχουμε το επόμενο Σάββατο. Παρ’ όλα αυτά το κενό αποτέλεσε μία καλή ευκαιρία για την ομάδα του Αρκαδικού να δει σε τι αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται ύστερα από τη διακοπή αρκετών ημερών για τις ημέρες των Χριστουγέννων και της πρωτοχρονιάς. Το φιλικό που έδωσαν οι «Αρκάδες» το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου Τρίπολης, αρκετά δυνατό, αφού αντίπαλος ήταν ο Απόλλωνας Πάτρας.

Η ομάδα του ΣΕΦΑ εν τέλει ηττήθηκε με σκορ 56-68, αλλά συνολικά η εμφάνιση του Αρκαδικού στην αναμέτρηση ήταν αρκετά καλή. Ειδικότερα αν εξαιρέσει κανείς το τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Αρκαδικός κουράστηκε και λόγω νευρικότητας στην επίθεση περιορίστηκε επιθετικά μόλις στους πέντε πόντους, σε όλο το υπόλοιπο διάστημα ήταν αρκετά καλός τόσο στην επίθεση με καλές λύσεις όσο και στην άμυνα με αποτελεσματική λειτουργία! Ο Αρκαδικός είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά πλήρωσε το κακό τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Γιάννης Καστρίτης σε κάθε περίπτωση θα διαχειριστεί όλες τις πληροφορίες που του έδωσε το συγκεκριμένο παιχνίδι (τόσο η καλή εικόνα της ομάδας στις τρεις πρώτες περιόδου, όσο και η επιθετική νευρικότητα στο τελευταίο δεκάλεπτο), προκειμένου να ξεκινήσει την προετοιμασία του ο Αρκαδικός για το πολύ κρίσιμο εντός έδρας παιχνίδι επί του Παγκρατίου στις 11 Ιανουαρίου στο κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης!

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.

ΘΕΑΤΕΣ: 120-150.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταβουλαρέας – Κυριακόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17 (Α’), 34-33 (Β’), 51-46 (Γ’), 56-68 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Καραμαλέγκος 2, Νοέας 8(1), Κωνσταντίνου 2, Καρύδας 3, Κοψαύτης 5(1), Χατζής 9(1), Αναστασάκης, Θανόπουλος 3(1), Εζόμο 8, Τζόρτζεβιτς 16.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 5, Αργυρόπουλος, Γκαλογούεϊ 3, Μπραντ 16(2), Φιτζπάτρικ 15(1), Αντωνάκης 3(1), Γεωργαλής, Μουχ 14(2), Πελεκούδας, Μολφέτας 5(1), Νιφόρος 7(1).

Προηγούμενο άρθροΠολικές θερμοκρασίες σε Τρίπολη και Βυτίνα!
Επόμενο άρθροΉλιος με «δόντια» στο Παράλιο Άστρος κατά τον αγιασμό των Υδάτων (vid, ph)